The Power of the Dog won big Sunday night — including Best Picture and Best Director for Jane Campion.
Advertisement

Awards season journeys on with the Critics Choice Awards honoring the past year of television and film. The awards show was originally slated to kick off the season on January 9, but was delayed due to a surge in Covid-19 cases. Hosted by Taye Diggs and Nicole Byer, the gala aired live Sunday on The CW and TBS.

Topping the list of the Broadcast Film Critics Association's nominations are Belfast and West Side Story, each with 11 nods. On the Television Critics Association's side, Succession leads the charge with eight nominations.

By the end of the night, The Power of the Dog had wracked up four awards — including Best Picture and Best Director for Jane Campion — and Ted Lasso nearly swept the Comedy Series categories, winning Best Comedy Series for the second year in a row.

Presenters included Serena and Venus Williams, Mayim Bialik, Lin-Manuel Miranda, and more. Jimmy Kimmel presented Billy Crystal with the Lifetime Achievement Award, and Issa Rae presented Halle Berry with the sixth annual SeeHer Award.

Check out the full list of winners from the 27th Annual Critics Choice Awards Awards below.

27th Annual Critics Choice Awards Roger Frappier, Jane Campion, Kirsten Dunst, and Jesse Plemons accept the Best Picture award for 'The Power of the Dog'
Roger Frappier, Jane Campion, Kirsten Dunst, and Jesse Plemons accept the Best Picture award for 'The Power of the Dog' onstage during the 27th Annual Critics Choice Awards
| Credit: Frazer Harrison/Getty Images

Best Picture

Belfast
CODA
Don't Look Up
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
WINNER: The Power of the Dog
tick, tick…Boom!
West Side Story

Best Actor 

Nicolas Cage, Pig
Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog
Peter Dinklage, Cyrano
Andrew Garfield – tick, tick…Boom!
WINNER: Will Smith, King Richard
Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth

Best Actress 

WINNER: Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye
Olivia Colman, The Lost Daughter
Lady Gaga, House of Gucci
Alana Haim, Licorice Pizza
Nicole Kidman, Being the Ricardos
Kristen Stewart, Spencer

Best Supporting Actor 

Jamie Dornan, Belfast
Ciarán Hinds, Belfast
WINNER: Troy Kotsur, CODA
Jared Leto, House of Gucci
J.K. Simmons, Being the Ricardos
Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog

Best Supporting Actress 

Caitríona Balfe, Belfast
WINNER: Ariana DeBose, West Side Story
Ann Dowd, Mass
Kirsten Dunst, The Power of the Dog
Aunjanue Ellis, King Richard
Rita Moreno, West Side Story

Best Young Actor/Actress 

WINNER: Jude Hill, Belfast
Cooper Hoffman, Licorice Pizza
Emilia Jones, CODA
Woody Norman, C'mon C'mon
Saniyya Sidney, King Richard
Rachel Zegler, West Side Story

Jamie Dornan and Jude Hill
Jamie Dornan and Jude Hill accept the Best Acting Ensemble award for "Belfast"
| Credit: Frazer Harrison/Getty Images

Best Acting Ensemble 

WINNER: Belfast
Don't Look Up
The Harder They Fall
Licorice Pizza
The Power of the Dog
West Side Story

Best Director 

Paul Thomas Anderson, Licorice Pizza
Kenneth Branagh, Belfast
WINNER: Jane Campion, The Power of the Dog
Guillermo del Toro, Nightmare Alley
Steven Spielberg, West Side Story
Denis Villeneuve, Dune

Best Original Screenplay 

Paul Thomas Anderson, Licorice Pizza
Zach Baylin, King Richard
WINNER: Kenneth Branagh, Belfast
Adam McKay, David Sirota, Don't Look Up
Aaron Sorkin, Being the Ricardos

Best Adapted Screenplay 

WINNER: Jane Campion, The Power of the Dog
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
Siân Heder, CODA
Tony Kushner, West Side Story
Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth, Dune

Best Cinematography 

Bruno Delbonnel, The Tragedy of Macbeth
Greig Fraser, Dune
Janusz Kaminski, West Side Story
Dan Laustsen, Nightmare Alley
WINNER: Ari Wegner, The Power of the Dog
Haris Zambarloukos, Belfast

Best Production Design 

Jim Clay, Claire Nia Richards, Belfast
Tamara Deverell, Shane Vieau, Nightmare Alley
Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, The French Dispatch
Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, West Side Story
WINNER: Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos, Dune

Best Film Editing 

WINNER: Sarah Broshar and Michael Kahn, West Side Story
Úna Ní Dhonghaíle, Belfast
Andy Jurgensen, Licorice Pizza
Peter Sciberras, The Power of the Dog
Joe Walker, Dune

Best Costume Design 

WINNER: Jenny Beavan, Cruella
Luis Sequeira, Nightmare Alley
Paul Tazewell, West Side Story
Jacqueline West, Robert Morgan, Dune
Janty Yates, House of Gucci

Best Hair and Makeup 

Cruella
Dune
WINNER: The Eyes of Tammy Faye
House of Gucci
Nightmare Alley

Best Visual Effects 

WINNER: Dune
The Matrix Resurrections
Nightmare Alley
No Time to Die
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Best Comedy 

Barb & Star Go to Vista Del Mar
Don't Look Up
Free Guy
The French Dispatch
WINNER: Licorice Pizza

Best Animated Feature 

Encanto
Flee
Luca
WINNER: The Mitchells vs the Machines
Raya and the Last Dragon

Best Foreign Language Film 

A Hero
WINNER: Drive My Car
Flee
The Hand of God
The Worst Person in the World

Best Song 

"Be Alive," King Richard
"Dos Oruguitas," Encanto
"Guns Go Bang," The Harder They Fall
"Just Look Up," Don't Look Up
WINNER: "No Time to Die," No Time to Die

Best Score 

Nicholas Britell, Don't Look Up
Jonny Greenwood, The Power of the Dog
Jonny Greenwood, Spencer
Nathan Johnson, Nightmare Alley
WINNER: Hans Zimmer, Dune

Nicholas Braun, Kieran Culkin, Brian Cox, Scott Ferguson, J. Smith-Cameron and Jeremy Strong accept the Best Drama Series award for 'Succession'
Nicholas Braun, Kieran Culkin, Brian Cox, Scott Ferguson, J. Smith-Cameron and Jeremy Strong accept the Best Drama Series award for 'Succession'
| Credit: Amy Sussman/Getty Images

Best Drama Series

Evil (Paramount+)
For All Mankind (Apple TV+)
The Good Fight (Paramount+)
Pose (FX)
Squid Game (Netflix)
WINNER: Succession (HBO)
This Is Us (NBC)
Yellowjackets (Showtime)

Best Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Mike Colter – Evil (Paramount+)
Brian Cox – Succession (HBO)
WINNER: Lee Jung-jae – Squid Game (Netflix)
Billy Porter – Pose (FX)
Jeremy Strong – Succession (HBO)

Best Actress in a Drama Series

Uzo Aduba – In Treatment (HBO)
Chiara Aurelia – Cruel Summer (Freeform)
Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
Katja Herbers – Evil (Paramount+)
WINNER: Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime)
MJ Rodriguez – Pose (FX)

Kieran Culkin; Sarah Snook
Kieran Culkin, Sarah Snook
| Credit: Frazer Harrison/Getty Images; Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic

Best Supporting Actor in a Drama Series

Nicholas Braun – Succession (HBO)
Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
WINNER: Kieran Culkin – Succession (HBO)
Justin Hartley – This Is Us (NBC)
Matthew Macfadyen – Succession (HBO)
Mandy Patinkin – The Good Fight (Paramount+)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Andrea Martin – Evil (Paramount+)
Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
Christine Lahti – Evil (Paramount+)
J. Smith-Cameron – Succession (HBO)
WINNER: Sarah Snook – Succession (HBO)
Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

Best Comedy Series

The Great (Hulu)
Hacks (HBO Max)
Insecure (HBO)
Only Murders in the Building (Hulu)
The Other Two (HBO Max)
Reservation Dogs (FX on Hulu)
WINNER: Ted Lasso (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Iain Armitage – Young Sheldon (CBS)
Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
Martin Short – Only Murders in the Building (Hulu)
WINNER: Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

Best Actress in a Comedy Series

Elle Fanning – The Great (Hulu)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
Selena Gomez – Only Murders in the Building (Hulu) 
Sandra Oh – The Chair (Netflix)
Issa Rae – Insecure (HBO)
WINNER: Jean Smart – Hacks (HBO Max)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Ncuti Gatwa – Sex Education (Netflix)
WINNER: Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
Ray Romano – Made for Love (HBO Max)
Bowen Yang – Saturday Night Live (NBC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Hannah Einbinder – Hacks (HBO Max)
Kristin Chenoweth – Schmigadoon! (Apple TV+)
Molly Shannon – The Other Two (HBO Max) 
Cecily Strong – Saturday Night Live (NBC)
Josie Totah – Saved By the Bell (Peacock)
WINNER: Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

Best Limited Series

Dopesick (Hulu)
Dr. Death (Peacock)
It's a Sin (HBO Max)
Maid (Netflix)
WINNER: Mare of Easttown (HBO)
Midnight Mass (Netflix)
The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
WandaVision (Disney+)

Best Movie Made for Television

Come From Away (Apple TV+)
List of a Lifetime (Lifetime)
The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video)
Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
WINNER: Oslo (HBO)
Zoey's Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Olly Alexander – It's a Sin (HBO Max)
Paul Bettany – WandaVision (Disney+)
William Jackson Harper – Love Life (HBO Max)
Joshua Jackson – Dr. Death (Peacock)
WINNER: Michael Keaton – Dopesick (Hulu)
Hamish Linklater – Midnight Mass (Netflix)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
Cynthia Erivo – Genius: Aretha (National Geographic)
Thuso Mbedu – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
Elizabeth Olsen – WandaVision (Disney+)
Margaret Qualley – Maid (Netflix)
WINNER: Kate Winslet – Mare of Easttown (HBO)

Murray Bartlett
Murray Bartlett accepts the Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television award for 'The White Lotus' onstage during the 27th Annual Critics Choice Awards
| Credit: Amy Sussman/Getty Images

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

WINNER: Murray Bartlett – The White Lotus (HBO)
Zach Gilford – Midnight Mass (Netflix)
William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
Evan Peters – Mare of Easttown (HBO)
Christian Slater – Dr. Death (Peacock)
Courtney B. Vance – Genius: Aretha (National Geographic)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

WINNER: Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)
Kaitlyn Dever – Dopesick (Hulu)
Kathryn Hahn – WandaVision (Disney+)
Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers (Hulu)
Julianne Nicholson – Mare of Easttown (HBO)
Jean Smart – Mare of Easttown (HBO)

Best Foreign Language Series

Acapulco (Apple TV+)
Call My Agent! (Netflix)
Lupin (Netflix)
Money Heist (Netflix)
Narcos: Mexico (Netflix)
WINNER: Squid Game (Netflix)

Best Animated Series

Big Mouth (Netflix)
Bluey (Disney+)
Bob's Burgers (Fox)
The Great North (Fox)
Q-Force (Netflix)
WINNER: What If…? (Disney+)

Best Talk Show

The Amber Ruffin Show (Peacock)
Desus & Mero (Showtime)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
WINNER: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

Best Comedy Special

WINNER: Bo Burnham: Inside (Netflix)
Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)
Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)

Check out more from EW's The Awardistfeaturing Oscars analysis, exclusive interviews, and our podcast diving into all the highlights from the year's movies and performances.

Related content:

Comments