By Marcus Jones
January 13, 2020 at 06:17 AM EST

The critics have made their choices.

On Sunday night, at the annual Critics’ Choice Awards, the Broadcast Film Critics Association and Broadcast Television Journalists Association handed out awards honoring achievement in movies and TV from 2019.

Quentin Tarantino’s Once Upon a Time in Hollywood captured the night’s Best Picture prize, along with accolades for Best Original Screenplay and Best Supporting Actor for Brad Pitt. Other acting awards went to Laura Dern for her supporting role in Marriage Story, and Joaquin Phoenix and Renée Zellweger as Best Actor and Best Actress for their respective roles in Joker and Judy.

The Best Director award ended in a tie, with honors going to both 1917‘s Sam Mendes and Parasite‘s Bong Joon Ho. Martin Scorsese’s The Irishman, which had a leading 14 nominations heading into the evening, won the award for Best Ensemble.

On the television side of the awards, Fleabag captured wins for Best Comedy Series, Best Actress in a Comedy Series for Phoebe Waller-Bridge, and Best Supporting Actor in a Comedy Series for Andrew Scott. The award for Best Drama Series went to Succession (which also earned a win for star Jeremy Strong).

Eddie Murphy — whose Dolemite is My Name won the award for Best Comedy — received this year’s Lifetime Achievement Award, while Kristen Bell was honored with the fourth annual #SeeHer honor.

Taye Diggs once again hosted the ceremony this year, held at the Barker Hangar in Santa Monica, Calif. See the full list of winners below.

Kevin Winter/Getty; Kevin Winter/Getty; Kevin Winter/Getty

FILM

BEST PICTURE
1917
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
WINNER: Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Uncut Gems

BEST ACTOR
Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro – The Irishman
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Eddie Murphy – Dolemite Is My Name
WINNER: Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS
Awkwafina – The Farewell
Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
WINNER: Renée Zellweger – Judy

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
WINNER: Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood

BEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER: Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Jennifer Lopez – Hustlers
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell
Zhao Shuzhen – The Farewell

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Julia Butters – Once Upon a Time in Hollywood
WINNER: Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit
Noah Jupe – Honey Boy
Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit
Shahadi Wright Joseph – Us
Archie Yates – Jojo Rabbit

BEST ACTING ENSEMBLE
Bombshell
WINNER: The Irishman
Knives Out
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

BEST DIRECTOR
Noah Baumbach – Marriage Story
Greta Gerwig – Little Women
WINNER (TIE): Bong Joon Ho – Parasite
WINNER (TIE): Sam Mendes – 1917
Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Noah Baumbach – Marriage Story
Rian Johnson – Knives Out
Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite
WINNER: Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
Lulu Wang – The Farewell

BEST ADAPTED SCREENPLAY
WINNER: Greta Gerwig – Little Women
Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony McCarten – The Two Popes
Todd Phillips & Scott Silver – Joker
Taika Waititi – Jojo Rabbit
Steven Zaillian – The Irishman

BEST CINEMATOGRAPHY
Jarin Blaschke – The Lighthouse
WINNER: Roger Deakins – 1917
Phedon Papamichael – Ford v Ferrari
Rodrigo Prieto – The Irishman
Robert Richardson – Once Upon a Time in Hollywood
Lawrence Sher – Joker

BEST PRODUCTION DESIGN
Mark Friedberg, Kris Moran – Joker
Dennis Gassner, Lee Sandales – 1917
Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women
Lee Ha Jun – Parasite
WINNER: Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time in Hollywood
Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman
Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

BEST EDITING
Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems
Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari
Yang Jinmo – Parasite
Fred Raskin – Once Upon a Time in Hollywood
Thelma Schoonmaker – The Irishman
WINNER: Lee Smith – 1917

BEST COSTUME DESIGN
WINNER: Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name
Julian Day – Rocketman
Jacqueline Durran – Little Women
Arianne Phillips – Once Upon a Time in Hollywood
Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman
Anna Robbins – Downton Abbey

BEST HAIR AND MAKEUP
WINNER: Bombshell
Dolemite Is My Name
The Irishman
Joker
Judy
Once Upon a Time in Hollywood
Rocketman

BEST VISUAL EFFECTS
1917
Ad Astra
The Aeronauts
WINNER: Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
The Irishman
The Lion King

BEST ANIMATED FEATURE
Abominable
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
WINNER: Toy Story 4

BEST ACTION MOVIE
1917
WINNER: Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Spider-Man: Far From Home

BEST COMEDY
Booksmart
WINNER: Dolemite Is My Name
The Farewell
Jojo Rabbit
Knives Out

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Ad Astra
Avengers: Endgame
Midsommar
WINNER: Us

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Atlantics
Les Misérables
Pain and Glory
WINNER: Parasite
Portrait of a Lady on Fire

BEST SONG
WINNER (TIE): “Glasgow (No Place Like Home)” – Wild Rose
WINNER (TIE): “(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman
“I’m Standing With You” – Breakthrough
“Into the Unknown” – Frozen II
“Speechless” – Aladdin
“Spirit” – The Lion King
“Stand Up” – Harriet

BEST SCORE
Michael Abels – Us
Alexandre Desplat – Little Women
WINNER: Hildur Guðnadóttir – Joker
Randy Newman – Marriage Story
Thomas Newman – 1917
Robbie Robertson – The Irishman

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES
The Crown (Netflix)
David Makes Man (OWN)
Game of Thrones (HBO)
The Good Fight (CBS All Access)
Pose (FX)
WINNER: Succession (HBO)
This Is Us (NBC)
Watchmen (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Mike Colter – Evil (CBS)
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Kit Harington – Game of Thrones (HBO)
Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)
Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
Billy Porter – Pose (FX)
WINNER: Jeremy Strong – Succession (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Olivia Colman – The Crown (Netflix)
Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)
WINNER: Regina King – Watchmen (HBO)
Mj Rodriguez – Pose (FX)
Sarah Snook – Succession (HBO)
Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Asante Blackk – This Is Us (NBC)
WINNER: Billy Crudup – The Morning Show (Apple)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
Justin Hartley – This Is Us (NBC)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Tim Blake Nelson – Watchmen (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Helena Bonham Carter – The Crown (Netflix)
Gwendoline Christie – Game of Thrones (HBO)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)
Audra McDonald – The Good Fight (CBS All Access)
WINNER: Jean Smart – Watchmen (HBO)
Meryl Streep – Big Little Lies (HBO)
Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES
Barry (HBO)
WINNER: Fleabag (Amazon)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Mom (CBS)
One Day at a Time (Netflix)
PEN15 (Hulu)
Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Ted Danson – The Good Place (NBC)
Walton Goggins – The Unicorn (CBS)
WINNER: Bill Hader – Barry (HBO)
Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Paul Rudd – Living with Yourself (Netflix)
Bashir Salahuddin – Sherman’s Showcase (IFC)
Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida (Showtime)
Julia Louis-Dreyfus – Veep (HBO)
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)
WINNER: Phoebe Waller-Bridge – Fleabag (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
Anthony Carrigan – Barry (HBO)
William Jackson Harper – The Good Place (NBC)
Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Nico Santos – Superstore (NBC)
WINNER: Andrew Scott – Fleabag (Amazon)
Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
WINNER: Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
D’Arcy Carden – The Good Place (NBC)
Sian Clifford – Fleabag (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)
Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)
Molly Shannon – The Other Two (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES
Catch-22 (Hulu)
Chernobyl (HBO)
Fosse/Verdon (FX)
The Loudest Voice (Showtime)
Unbelievable (Netflix)
WINNER: When They See Us (Netflix)
Years and Years (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Brexit (HBO)
Deadwood: The Movie (HBO)
WINNER: El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
Guava Island (Amazon)
Native Son (HBO)
Patsy & Loretta (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Christopher Abbott – Catch-22 (Hulu)
Mahershala Ali – True Detective (HBO)
Russell Crowe – The Loudest Voice (Showtime)
Jared Harris – Chernobyl (HBO)
WINNER: Jharrel Jerome – When They See Us (Netflix)
Sam Rockwell – Fosse/Verdon (FX)
Noah Wyle – The Red Line (CBS)
 
BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Kaitlyn Dever – Unbelievable (Netflix)
Anne Hathaway – Modern Love (Amazon)
Megan Hilty – Patsy & Loretta (Lifetime)
Joey King – The Act (Hulu)
Jessie Mueller – Patsy & Loretta (Lifetime)
Merritt Wever – Unbelievable (Netflix)
WINNER: Michelle Williams – Fosse/Verdon (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Asante Blackk – When They See Us (Netflix)
George Clooney – Catch-22 (Hulu)
John Leguizamo – When They See Us (Netflix)
Dev Patel – Modern Love (Amazon)
Jesse Plemons – El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
WINNER: Stellan Skarsgård – Chernobyl (HBO)
Russell Tovey – Years and Years (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Patricia Arquette – The Act (Hulu)
Marsha Stephanie Blake – When They See Us (Netflix)
WINNER: Toni Collette – Unbelievable (Netflix)
Niecy Nash – When They See Us (Netflix)
Margaret Qualley – Fosse/Verdon (FX)
Emma Thompson – Years and Years (HBO)
Emily Watson – Chernobyl (HBO)

BEST ANIMATED SERIES
Big Mouth (Netflix)
WINNER: BoJack Horseman (Netflix)
The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
The Simpsons (Fox)
Undone (Amazon)

BEST TALK SHOW
Desus & Mero (Showtime)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
WINNER (TIE): The Late Late Show with James Corden (CBS)
WINNER (TIE): Late Night with Seth Meyers (NBC)

BEST COMEDY SPECIAL
Amy Schumer: Growing (Netflix)
Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
WINNER: Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons (ABC)
Ramy Youssef: Feelings (HBO)
Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)

Related content:

Advertisement

Comments

EDIT POST