Advertisement
Image

The list of award winners from this year’s Berlin Film Festival have been named, and the Italian documentary Fire at Sea (Fuocoammare) won the Golden Bear for best film.

From director Gianfranco Rosi, the film tells of African, Middle Eastern, and Asian immigrants and their journies. As reported by Variety, Rosi said in accepting the award, “At this moment I have to think about all the people who did not survive the journey to Lampedusa. Lampedusa is a generous place. It is a place of fishermen, and fishermen always open their arms to those who come from the sea.”

Meryl Streep was president of the seven-person jury panel, and she remarked they were “swept away” by the film. Other top honors went to Death in Sarajevo from Danis Tanovic (Silver Bear Grand Jury Prize), Mia Hansen-Love for Things to Come (Silver Bear for Best Director), and Majd Mastoura for Inhebbek Hedi (Silver Bear for Best Actor).

WANT MORE EW? Subscribe now to keep up with the latest in movies, television and music.

See the list of winners below.

COMPETITION

Golden Bear for Best Film

Fire At Sea

Italy/France

Dir: Gianfranco Rosi

Silver Bear Grand Jury Prize

Death In Sarajevo

France/Bosnia and Herzegovina

Dir: Danis Tanovic

Silver Bear Alfred Bauer Prize for a feature film that opens new perspectives

A Lullaby To The Sorrowful Mystery

Philippines/Singapore

Dir: Lav Diaz

Silver Bear for Best Director

Mia Hansen-Love, Things To Come

Silver Bear for Best Actress

Trine Dyrholm, The Commune

Silver Bear for Best Actor

Majd Mastoura, Inhebbek Hedi

Silver Bear for Best Script

Tomasz Wasilewski, United States Of Love

Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution

Mark Lee Ping-Bing, Cinematographer, Crosscurrent

Best First Feature

Inhebbek Hedi

Tunisia/Belgium/France

Dir: Mohamed Ben Attia

Golden Bear for Best Short Film

Balada De Um Batráquio

Portugal

Dir: Leonor Teles

Silver Bear Jury Prize (Short Film)

A Man Returned

UK/Denmark/Netherlands

Dir: Mahdi Fleifel

Audi Short Film Award

Jin Zhi Xia Mao

Taiwan

Dir: Chiang Wei Liang

PANORAMA AUDIENCE AWARDS

Fiction Film

Junction 48

Israel/Germany/U.S.

Dir: Udi Aloni

2nd Place

Grüße Aus Fukushima (Fukushima, Mon Amour)

Germany

Dir: Doris Dörrie

3rd Place

Shepherds And Butchers

South Africa/U.S./Germany

Dir: Oliver Schmitz

PANORAMA DOKUMENTE

Best Documentary

Who’s Gonna Love Me Now?

Israel/UK

Dirs: Tomer & Barak Heymann

2nd Place

Strike A Pose

Netherlands/Belgium

Dirs: Reijer Zwaan, Ester Gold

3rd Place

Weekends

South Korea

Dir: Lee Dong-ha

EUROPA CINEMAS BERLINALE LABEL

The First, The Last

Belgium

Dir: Bouli Lanners

GENERATION KPLUS

Crystal Bear Best Film

Ottaal (The Trap)

India

Dir: Jayaraj Rajasekharan Nair

Special Mention

Jamais contente (Miss Impossible)

France

Dir: Emilie Deleuze

Crystal Bear Best Short Film

El Inicio De Fabrizio (Fabrizio’s Initiation)

Argentina

Dir: Mariano Biasin

Special Mention Short Film

Ninnoc

Netherlands

Dir: Niki Padidar

Grand Prix for Best Film

Rara

Chile/Argentina

Dir: Pepa San Martín

Special Mention

Genç Pehlivanlar (Young Wrestlers)

Netherlands/Turkey

Dir: Mete Gümürhan

Special Prize for Best Short Film

Semele

U.S./Cyprus

Dir: Myrsini Aristidou

Special Mention

Aurelia Y Pedro (Aurelia And Pedro)

Mexico

Dirs: Omar Robles, José Permar

GENERATION 14PLUS

Crystal Bear for Best Film

Es Esmu Seit (Mellow Mud)

Latvia

Dir: Renārs Vimba

Special Mention

Las Plantas (Plants)

Chile

Dir: Roberto Doveris

Crystal Bear for Best Short Film

Balcony

UK

Dir: Toby Fell-Holden

Special Mention

Kroppen Ar En Ensam Plats (The Body Is A Lonely Place)

Sweden

Dir: Ida Lindgren

Grand Prix

Las Plantas (Plants)

Chile

Dir: Roberto Doveris

Special Mention

Zhaleika

Germany

Dir: Eliza Petkova

Special Prize for Best Short Film

O Noapte In Tokoriki (A Night In Tokoriki)

Romania

Dir: Roxana Stroe

Special Mention

Kroppen Ar En ensam Plats (The Body Is A Lonely Place)

Sweden

Dir: Ida Lindgre

Comments