Kendrick Lamar, Taylor Swift, Bruno Mars and Mark Ronson, among the big winners

By Christopher Rosen
February 16, 2016 at 05:19 PM EST
Chen He/ChinaFotoPress via Getty Images; Leon Bennett/WireImage; Kevin Mazur/Getty Images; Daniel Knighton/Getty Images

Music’s biggest night belonged to Kendrick Lamar. The Compton, California born rapper won five Grammys on Monday night, including Best Rap Album for To Pimp A Butterfly. Lamar also appeared during the broadcast to give a standout performance that ranked as one of the night’s best.

Lamar led the Grammys 2016 ceremony with 11 nominations, and won three awards for To Pimp A Butterfly before the broadcast even began on CBS: Best Rap Song and Best Rap Performance for “Alright,” and Best Rap/Sung Collaboration for “These Walls.” His fifth award was for Best Music Video as part of Taylor Swift’s “Bad Blood” video.

It was Swift who started the ceremony off in earnest. The 26-year-old performed “Out of the Woods” with Jack Antonoff on guitar, and ended her performance by dropping a glitter bomb on the crowd of assembled music dignitaries. She later won Album of the Year for 1989, one of three awards for the pop megastar on the night.

The other big winners on Monday night included Mark Ronson and Bruno Mars, who won Record of the Year for “Uptown Funk,” and Meghan Trainor, who took Best New Artist.

As usual with the Grammy Awards, the evening was stuffed with performances and pairings — called “Grammy moments” by host LL Cool J. In addition to Lamar and Swift, the show featured Adele singing her new single, “All I Ask,” Alabama Shakes, The Weeknd, and tributes to Lionel Richie (featuring Richie, Tyrese, Demi Lovato, Meghan Trainor, Luke Bryan, and John Legend), Earth, Wind and Fire (by Stevie Wonder and Pentatonix), Glenn Frey (by Jackson Browne and members of the Eagles), and David Bowie (by Lady Gaga).

With 83 categories and at least 15 performances and tributes to get through on Monday night, the Recording Academy started handing out many of its awards early. Swift was the first big winner announced during the Grammy Awards pre-ceremony, taking home Best Pop Vocal Album for 1989.

The Weeknd, who also scored seven nominations, won Best R&B Performance for “Earned It” from the Fifty Shades of Grey soundtrack and Best Urban Contemporary Album for The Beauty Behind the Madness.

RELATED: All the Grammys red carpet style

Other notable winners included Mark Ronson and Bruno Mars (Best Pop Duo/Group Performance for “Uptown Funk”), Alabama Shakes (Best Rock Song and Best Rock Performance for “Don’t Want to Fight,” and Best Alternative Music Album for Sound & Color), Skrillex and Diplo (Best Dance Recording for “Where Are U Now,” featuring Justin Bieber, and Best Dance Album), Little Big Town (Best Country Duo/Group Performance and Best Country Song for “Girl Crush”), D’Angelo (Best R&B Song for “Really Love” and Best R&B Album for Black Messiah), and Amy (Best Music Film). Jimmy Carter won a Grammy for Best Spoken Word Album.

Check out the full nominations list below.

Record Of The Year

“Really Love,” D’Angelo And The Vanguard

WINNER: “Uptown Funk,” Mark Ronson featuring Bruno Mars

“Thinking Out Loud,” Ed Sheeran

“Blank Space,” Taylor Swift

“Can’t Feel My Face,” The Weeknd

Album Of The Year

Sound & Color, Alabama Shakes

To Pimp A Butterfly, Kendrick Lamar

Traveller, Chris Stapleton

WINNER: 1989, Taylor Swift

Beauty Behind The Madness, The Weeknd

Song Of The Year

“Alright,” Kendrick Duckworth, Mark Anthony Spears & Pharrell Williams, songwriters (Kendrick Lamar)

“Blank Space,” Max Martin, Shellback & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

“Girl Crush,” Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Little Big Town)

“See You Again,” Andrew Cedar, Justin Franks, Charles Puth & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa featuring Charlie Puth)

WINNER: “Thinking Out Loud,” Ed Sheeran & Amy Wadge, songwriters (Ed Sheeran)

Best New Artist

Courtney Barnett

James Bay

Sam Hunt

Tori Kelly

WINNER: Meghan Trainor

Best Pop Solo Performance

“Heartbeat Song,” Kelly Clarkson

“Love Me Like You Do,” Ellie Goulding

WINNER: “Thinking Out Loud,” Ed Sheeran

“Blank Space,” Taylor Swift

“Can’t Feel My Face,” The Weeknd

Best Pop Duo/Group Performance

“Ship To Wreck,” Florence + The Machine

“Sugar,” Maroon 5

WINNER: “Uptown Funk,” Mark Ronson featuring Bruno Mars

“Bad Blood,” Taylor Swift featuring Kendrick Lamar

“See You Again,” Wiz Khalifa featuring Charlie Puth

Best Traditional Pop Vocal Album

WINNER: The Silver Lining: The Songs Of Jerome Kern, Tony Bennett & Bill Charlap

Shadows In The Night, Bob Dylan

Stages, Josh Groban

No One Ever Tells You, Seth MacFarlane

My Dream Duets, Barry Manilow (& Various Artists)

Best Pop Vocal Album

Piece By Piece, Kelly Clarkson

How Big, How Blue, How Beautiful, Florence + The Machine

Uptown Special, Mark Ronson

WINNER: 1989, Taylor Swift

Before This World, James Taylor

Best Dance Recording

“We’re All We Need,” Above & Beyond featuring Zoë Johnston

“Go,” The Chemical Brothers

“Never Catch Me,” Flying Lotus featuring Kendrick Lamar

“Runaway (U & I),” Galantis

WINNER: “Where Are Ü Now,” Skrillex and Diplo with Justin Bieber

Best Dance/Electronic Album

Our Love, Caribou

Born In The Echoes, The Chemical Brothers

Caracal, Disclosure

In Colour, Jamie XX

WINNER: Skrillex And Diplo Present Jack Ü, Skrillex and Diplo

Best Contemporary Instrumental Album

Guitar In The Space Age!, Bill Frisell

Love Language, Wouter Kellerman

Afrodeezia, Marcus Miller

WINNER: Sylva, Snarky Puppy & Metropole Orkest

The Gospel According To Jazz, Chapter IV, Kirk Whalum

Best Rock Performance

WINNER: “Don’t Wanna Fight,” Alabama Shakes

“What Kind Of Man,” Florence + The Machine

“Something From Nothing,” Foo Fighters

“Ex’s & Oh’s,” Elle King

“Moaning Lisa Smile,” Wolf Alice

Best Metal Performance

“Identity,” August Burns Red

WINNER: “Cirice,” Ghost

“512,” Lamb of God

“Thank You,” Sevendust

“Custer,” Slipknot

Best Rock Song

WINNER: “Don’t Wanna Fight,” Alabama Shakes, songwriters (Alabama Shakes)

“Ex’s & Oh’s,” Dave Bassett & Elle King, songwriters (Elle King)

“Hold Back The River,” Iain Archer & James Bay, songwriters (James Bay)

“Lydia,” Richard Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

“What Kind of Man,” John Hill, Tom Hull & Florence Welch, songwriters (Florence + The Machine)

Best Rock Album

Chaos And The Calm, James Bay

Kintsugi, Death Cab for Cutie

Mister Asylum, Highly Suspect

WINNER: Drones, Muse

.5: The Gray Chapter, Slipknot

Best Alternative Music Album

WINNER: Sound & Color, Alabama Shakes

Vulnicura, Björk

The Waterfall, My Morning Jacket

Currents, Tame Impala

Star Wars, Wilco

Best R&B Performance

“If I Don’t Have You,” Tamar Braxton

“Rise Up,” Andra Day

“Breathing Underwater,” Hiatus Kaiyote

“Planes,” Jeremih Featuring J. Cole

WINNER: “Earned It (Fifty Shades Of Grey),” The Weeknd

Best Traditional R&B Performance

“He Is,” Faith Evans

WINNER: “Little Ghetto Boy,” Lalah Hathaway

“Let It Burn,” Jazmine Sullivan

“Shame,” Tyrese

“My Favorite Part Of You,” Charlie Wilson

Best R&B Song

“Coffee,” Brook Davis & Miguel Pimentel, songwriters (Miguel)

“Earned It (Fifty Shades Of Grey),” Ahmad Balshe, Stephan Moccio, Jason Quenneville & Abel Tesfaye, songwriters (The Weeknd)

“Let It Burn,” Kenny B. Edmonds, Jazmine Sullivan & Dwane M. Weir II, songwriters (Jazmine Sullivan)

WINNER: “Really Love,” D’Angelo & Kendra Foster, songwriters (D’Angelo And The Vanguard)

“Shame,” Warryn Campbell, Tyrese Gibson & DJ Rogers Jr, songwriters (Tyrese)

Best Urban Contemporary Album

Ego Death, The Internet

You Should Be Here, Kehlani

Blood, Lianne La Havas

Wildheart, Miguel

WINNER: Beauty Behind The Madness, The Weeknd

Best R&B Album

Coming Home, Leon Bridges

WINNER: Black Messiah, D’Angelo And The Vanguard

Cheers To The Fall, Andra Day

Reality Show, Jazmine Sullivan

Forever Charlie, Charlie Wilson

Best Rap Performance

“Apparently,” J. Cole

“Back To Back,” Drake

“Trap Queen,” Fetty Wap

WINNER: “Alright,” Kendrick Lamar

“Truffle Butter,” Nicki Minaj Featuring Drake & Lil Wayne

“All Day,” Kanye West featuring Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney

Best Rap/Sung Collaboration

“One Man Can Change The World,” Big Sean Featuring Kanye West & John Legend

“Glory,” Common & John Legend

“Classic Man,” Jidenna Featuring Roman GianArthur

WINNER: “These Walls,” Kendrick Lamar Featuring Bilal, Anna Wise & Thundercat

“Only,” Nicki Minaj Featuring Drake, Lil Wayne & Chris Brown

Best Rap Song

“All Day,” Ernest Brown, Tyler Bryant, Sean Combs, Mike Dean, Rennard East, Noah Goldstein, Malik Yusef Jones, Karim Kharbouch, Allan Kyariga, Kendrick Lamar, Paul McCartney, Victor Mensah, Charles Njapa, Che Pope, Patrick Reynolds, Allen Ritter, Kanye West, Mario Winans & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney)

WINNER: “Alright,” Kendrick Duckworth, Mark Anthony Spears & Pharrell Williams, songwriters (Kendrick Lamar)

“Energy,” Richard Dorfmeister, A. Graham, Markus Kienzl, M. O’Brien, M. Samuels & Phillip Thomas, songwriters (Drake)

“Glory,” Lonnie Lynn, Che Smith & John Stephens, songwriters (Common & John Legend)

“Trap Queen,” Tony Fadd & Willie J. Maxwell, songwriters (Fetty Wap)

Best Rap Album

2014 Forest Hills Drive, J. Cole

Compton, Dr. Dre

If You’re Reading This It’s Too Late, Drake

WINNER: To Pimp A Butterfly, Kendrick Lamar

The Pinkprint, Nicki Minaj

Best Country Solo Performance

“Burning House,” Cam

WINNER: “Traveller,” Chris Stapleton

“Little Toy Guns,” Carrie Underwood

“John Cougar, John Deere, John 3:16,” Keith Urban

“Chances Are,” Lee Ann Womack

Best Country Duo/Group Performance

“Stay A Little Longer,” Brothers Osborne

“If I Needed You,” Joey+Rory

“The Driver,” Charles Kelley, Dierks Bentley & Eric Paslay

WINNER: “Girl Crush,” Little Big Town

“Lonely Tonight,” Blake Shelton featuring Ashley Monroe

Best Country Song

“Chances Are,” Hayes Carll, songwriter (Lee Ann Womack) “Diamond Rings And Old Barstools,” Barry Dean, Luke Laird & Jonathan Singleton, songwriters (Tim McGraw)

WINNER: “Girl Crush,” Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Little Big Town)

“Hold My Hand,” Brandy Clark & Mark Stephen Jones, songwriters (Brandy Clark)

“Traveller,” Chris Stapleton, songwriter (Chris Stapleton)

Best Country Album

Montevallo, Sam Hunt

Pain Killer, Little Big Town

The Blade, Ashley Monroe

Pageant Material, Kacey Musgraves

WINNER: Traveller, Chris Stapleton

Best New Age Album

WINNER: Grace, Paul Avgerinos

Bhakti Without Borders, Madi Das

Voyager, Catherine Duc

Love, Peter Kater

Asia Beauty, Ron Korb

Best Improvised Jazz Solo

“Giant Steps,” Joey Alexander, soloist

WINNER: “Cherokee,” Christian McBride, soloist

“Arbiters Of Evolution,” Donny McCaslin, soloist

“Friend Or Foe,” Joshua Redman, soloist

“Past Present,” John Scofield, soloist

Best Jazz Vocal Album

Many A New Day: Karrin Allyson Sings Rodgers & Hammerstein, Karrin Allyson

Find A Heart, Denise Donatelli

Flirting With Disaster, Lorraine Feather

Jamison, Jamison Ross

WINNER: For One To Love, Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

My Favorite Things, Joey Alexander

Breathless, Terence Blanchard Featuring The E-Collective

Covered: Recorded Live At Capitol Studios, Robert Glasper & The Robert Glasper Trio

Beautiful Life, Jimmy Greene

WINNER: Past Present, John Scofield

Best Large Jazz Ensemble Album

Lines Of Color, Gil Evans Project

Köln, Marshall Gilkes & WDR Big Band

Cuba: The Conversation Continues, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

WINNER: The Thompson Fields, Maria Schneider Orchestra

Home Suite Home, Patrick Williams

Best Latin Jazz Album

WINNER: Made In Brazil, Eliane Elias

Impromptu, The Rodriguez Brothers

Suite Caminos, Gonzalo Rubalcaba

Intercambio, Wayne Wallace Latin Jazz Quintet

Identities Are Changeable, Miguel Zenón

Best Gospel Performance/Song

“Worth” [Live], Anthony Brown & Group Therapy

WINNER: “Wanna Be Happy?” Kirk Franklin

“Intentional,” Travis Greene

“How Awesome Is Our God” [Live], Israel & Newbreed Featuring Yolanda Adams

“Worth Fighting For” [Live],” Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

WINNER: “Holy Spirit,” Francesca Battistelli

“Lift Your Head Weary Sinner (Chains),” Crowder

“Because He Lives (Amen),” Matt Maher

“Soul On Fire,” Third Day featuring All Sons & Daughters

“Feel It,” Tobymac featuring Mr. Talkbox

Best Gospel Album

“Destined To Win” [Live], Karen Clark Sheard

“Living It,” Dorinda Clark-Cole

“One Place Live,” Tasha Cobbs

WINNER: “Covered: Alive In Asia” [Live] (Deluxe),” Israel & Newbreed

“Life Music: Stage Two,” Jonathan McReynolds

Best Contemporary Christian Music Album

Whatever The Road, Jason Crabb

How Can It Be, Lauren Daigle

Saints And Sinners, Matt Maher

WINNER: This Is Not A Test, Tobymac

Love Ran Red, Chris Tomlin

Best Roots Gospel Album

WINNER: Still Rockin’ My Soul, The Fairfield Four

Pray Now, Karen Peck & New River

Directions Home (Songs We Love, Songs You Know), Point of Grace

Best Latin Pop Album

Terral, Pablo Alborán

Healer, Alex Cuba

WINNER: A Quien Quiera Escuchar (Deluxe Edition), Ricky Martin

Sirope, Alejandro Sanz

Algo Sucede, Julieta Venegas

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Amanecer, Bomba Estereo

Mondongo, La Cuneta Son Machín

WINNER (TIE): Hasta La Raíz, Natalia Lafourcade

Caja De Música, Monsieur Periné

WINNER (TIE): Dale, Pitbull

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Mi Vicio Mas Grande, Banda El Recodo De Don Cruz Lizarraga

Ya Dime Adiós, La Maquinaria Norteña

Zapateando, Los Cojolites

WINNER: Realidades – Deluxe Edition, Los Tigres Del Norte

Tradición, Arte Y Pasión, Mariachi Los Camperos De Nati Cano

Best Tropical Latin Album

Tributo A Los Compadres: No Quiero Llanto, José Alberto “El Canario” & Septeto Santiaguero

WINNER: Son De Panamá, Rubén Blades With Roberto Delgado & Orchestra

Presente Continuo, Guaco

Todo Tiene Su Hora, Juan Luis Guerra 4.40

Que Suenen Los Tambores, Victor Manuelle

Best American Roots Performance

“And Am I Born To Die,” Béla Fleck & Abigail Washburn

“Born To Play Guitar,” Buddy Guy

“City Of Our Lady,” The Milk Carton Kids

“Julep,” Punch Brothers

WINNER: “See That My Grave Is Kept Clean,” Mavis Staples

Best American Roots Song

“All Night Long,” The Mavericks

“The Cost Of Living,” Don Henley & Merle Haggard

“Julep,” Punch Brothers

“The Traveling Kind,” Emmylou Harris & Rodney Crowell

WINNER: “24 Frames,” Jason Isbell

Best Americana Album

The Firewatcher’s Daughter, Brandi Carlile

The Traveling Kind, Emmylou Harris & Rodney Crowell

WINNER: Something More Than Free, Jason Isbell

Mono, The Mavericks

The Phosphorescent Blues, Punch Brothers

Best Bluegrass Album

Pocket Full Of Keys, Dale Ann Bradley

Before The Sun Goes Down, Rob Ickes & Trey Hensley

In Session, Doyle Lawson & Quicksilver

Man Of Constant Sorrow, Ralph Stanley & Friends

WINNER: The Muscle Shoals Recordings, The Steeldrivers

Best Blues Album

Descendants Of Hill Country, Cedric Burnside Project

Outskirts Of Love, Shemekia Copeland

WINNER: Born To Play Guitar, Buddy Guy

Worthy, Bettye LaVette

Muddy Waters 100, John Primer & Various Artists

Best Folk Album

Wood, Wire & Words, Norman Blake

WINNER: Béla Fleck And Abigail Washburn, Béla Fleck & Abigail Washburn

Tomorrow Is My Turn, Rhiannon Giddens

Servant Of Love, Patty Griffin

Didn’t He Ramble, Glen Hansard

Best Regional Roots Music Album

WINNER: Go Go Juice, Jon Cleary

La La La La, Natalie Ai Kamauu

Kawaiokalena, Keali’i Reichel

Get Ready, The Revelers

Generations, Windwalker And The MCW

Best Reggae Album

Branches Of The Same Tree, Rocky Dawuni

The Cure, Jah Cure

Acousticalevy, Barrington Levy

Zion Awake, Luciano

WINNER: Strictly Roots, Morgan Heritage

Best World Music Album

Gilbertos Samba Ao Vivo, Gilberto Gil

WINNER: Sings, Angelique Kidjo

Music From Inala, Ladysmith Black Mambazo With Ella Spira & The Inala Ensemble

Home, Anoushka Shankar

I Have No Everything Here, Zomba Prison Project

Best Children’s Album

¡Come Bien! Eat Right!, José-Luis Orozco

Dark Pie Concerns, Gustafer Yellowgold

WINNER: Home, Tim Kubart

How Great Can This Day Be, Lori Henriques

Trees, Molly Ledford & Billy Kelly

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Blood On Snow (Jo Nesbø), Patti Smith

Brief Encounters: Conversations, Magic Moments, And Assorted Hijinks, Dick Cavett

WINNER: A Full Life: Reflections at Ninety, Jimmy Carter

Patience And Sarah (Isabel Miller), Janis Ian & Jean Smart

Yes Please, Amy Poehler (& Various Artists)

Best Comedy Album

Back To The Drawing Board, Lisa Lampanelli

Brooklyn, Wyatt Cenac

Happy. And A Lot., Jay Mohr

Just Being Honest, Craig Ferguson

WINNER: Live At Madison Square Garden, Louis C.K.

Best Musical Theater Album

An American In Paris

Fun Home

WINNER: Hamilton

The King And I

Something Rotten!

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

Empire: Season 1

Fifty Shades Of Grey

WINNER: Glen Campbell: I’ll Be Me

Pitch Perfect 2

Selma

Best Score Soundtrack For Visual Media

WINNER: Birdman

The Imitation Game

Interstellar

The Theory Of Everything

Whiplash

Best Song Written For Visual Media

“Earned It (Fifty Shades Of Grey)” from Fifty Shades of Grey, The Weeknd

WINNER: “Glory” from Selma, Common & John Legend

“Love Me Like You Do” from Fifty Shades of Grey, Ellie Goulding

“See You Again” from Furious 7, Wiz Khalifa featuring Charlie Puth

“Til It Happens To You” from The Hunting Ground, Lady Gaga

Best Instrumental Composition

WINNER: “The Afro Latin Jazz Suite,” Arturo O’Farrill, composer

“Civil War,” Bob Mintzer, composer

“Confetti Man,” David Balakrishnan, composer

“Neil,” Rich DeRosa, composer

“Vesper,” Marshall Gilkes, composer

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Bruno Mars,” Paul Allen, Troy Hayes, Evin Martin & J Moss, arrangers (Vocally Challenged)

WINNER: “Dance Of The Sugar Plum Fairy,” Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstin Maldonado & Kevin Olusola, arrangers (Pentatonix)

“Do You Hear What I Hear?” Armand Hutton, arranger (Committed)

“Ghost Of A Chance,” Bob James, arranger (Bob James & Nathan East)

“You And The Night And The Music,” John Fedchock, arranger (John Fedchock New York Big Band)

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“Be My Muse,” Shelly Berg, arranger (Lorraine Feather)

“52nd & Broadway,” Patrick Williams, arranger (Patrick Williams Featuring Patti Austin)

“Garota De Ipanema,” Otmaro Ruiz, arranger (Catina DeLuna Featuring Otmaro Ruiz)

WINNER: “Sue (Or In A Season Of Crime),” Maria Schneider, arranger (David Bowie)

“When I Come Home,” Jimmy Greene, arranger (Jimmy Greene With Javier Colon)

Best Recording Package

Alagoas, Alex Trochut, art director (Alagoas)

Bush, Anita Marisa Boriboon, art director (Snoop Dogg)

How Big, How Blue, How Beautiful (Deluxe Edition), Brian Roettinger, art director (Florence + The Machine)

My Happiness, Nathanio Strimpopulos, art director (Elvis Presley)

WINNER: Still The King: Celebrating The Music Of Bob Wills And His Texas Playboys, Sarah Dodds, Shauna Dodds & Dick Reeves, art directors (Asleep At The Wheel)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

Beneath The Skin (Deluxe Box Set), Leif Podhajsky, art director (Of Monsters And Men)

I Love You, Honeybear (Limited Edition Deluxe Vinyl), Sasha Barr & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)

WINNER: The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume Two (1928-32), Susan Archie, Dean Blackwood & Jack White, art directors (Various Artists)

Sticky Fingers (Super Deluxe Edition), Stephen Kennedy & James Tilley, art directors (The Rolling Stones)

30 Trips Around The Sun, Doran Tyson & Steve Vance, art directors (Grateful Dead)

What A Terrible World, What A Beautiful World (Deluxe Box Set), Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)

Best Album Notes

Folksongs Of Another America: Field Recordings From The Upper Midwest, 1937-1946, James P. Leary, album notes writer (Various Artists)

Lead Belly: The Smithsonian Folkways Collection, Jeff Place, album notes writer (Lead Belly)

WINNER: Love Has Many Faces: A Quartet, A Ballet, Waiting To Be Danced, Joni Mitchell, album notes writer (Joni Mitchell)

Portrait Of An American Singer, Ted Olson, album notes writer (Tennessee Ernie Ford)

Songs Of The Night: Dance Recordings, 1916-1925, Ryan Barna, album notes writer (Joseph C. Smith’s Orchestra)

Best Historical Album

WINNER: The Basement Tapes Complete: The Bootleg Series Vol. 11, Steve Berkowitz, Jan Haust & Jeff Rosen, compilation producers; Peter J. Moore, mastering engineer (Bob Dylan And The Band)

The Complete Concert By The Sea, Geri Allen, Jocelyn Arem & Steve Rosenthal, compilation producers; Jessica Thompson, mastering engineer (Erroll Garner)

Native North America (Vol. 1): Aboriginal Folk, Rock, And Country 1966–1985, Kevin Howes, compilation producer; Greg Mindorff, mastering engineer (Various Artists)

Parchman Farm: Photographs And Field Recordings, 1947–1959, Steven Lance Ledbetter & Nathan Salsburg, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

Songs My Mother Taught Me, Mark Puryear, compilation producer; Pete Reiniger, mastering engineer (Fannie Lou Hamer)

Best Engineered Album, Non-Classical

Before This World, Dave O’Donnell, engineer; Ted Jensen, mastering engineer (James Taylor)

Currency Of Man, Maxime Le Guil, engineer; Bernie Grundman, mastering engineer (Melody Gardot)

Recreational Love, Greg Kurstin & Alex Pasco, engineers; Emily Lazar, mastering engineer (The Bird And The Bee)

WINNER: Sound & Color, Shawn Everett, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Alabama Shakes)

Wallflower, Steve Price, Jochem van der Saag & Jorge Vivo, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Diana Krall)

Producer Of The Year, Non-Classical

WINNER: Jeff Bhasker

Dave Cobb

Diplo

Larry Klein

Blake Mills

Best Remixed Recording, Non-Classical

“Berlin By Overnight (CFCF Remix),” CFCF, remixer (Daniel Hope)

“Hold On (Fatum Remix),” Bill Hamel & Chad Newbold, remixers (JES, Shant, & Clint Maximus)

“Runaway (U & I) (Kaskade Remix),” Ryan Raddon, remixer (Galantis)

“Say My Name (RAC Remix),” André Allen Anjos, remixer (Odesza Featuring Zyra)

WINNER: “Uptown Funk (Dave Audé Remix),” Dave Audé, remixer (Mark Ronson Featuring Bruno Mars)

Best Surround Sound Album

Amdahl: Astrognosia & Aesop

WINNER: Amused To Death

Magnificat

Shostakovich: Symphony No. 7

Spes

Best Engineered Album, Classical

WINNER: Ask Your Mama, George Manahan & San Francisco Ballet Orchestra

Dutilleux: Métaboles; L’Arbre Des Songes; Symphony No. 2, ‘Le Double,’ Ludovic Morlot, Augustin Hadelich & Seattle Symphony

Monteverdi: Il Ritorno D’Ulisse In Patria, Martin Pearlman, Jennifer Rivera, Fernando Guimarães & Boston Baroque

Rachmaninoff: All-Night Vigil, Charles Bruffy, Phoenix Chorale & Kansas City Chorale

Saint-Saëns: Symphony No. 3, ‘Organ,’ Michael Stern & Kansas City Symphony

Producer Of The Year, Classical

Blanton Alspaugh

Manfred Eicher

Marina A. Ledin, Victor Ledin

Dan Merceruio

WINNER: Judith Sherman

Best Orchestral Performance

“Bruckner: Symphony No. 4,” Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

“Dutilleux: Métaboles; L’Arbre Des Songes; Symphony No. 2, ‘Le Double,’ Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

WINNER: “Shostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphony No. 10,” Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

“Spirit Of The American Range,” Carlos Kalmar, conductor (The Oregon Symphony)

“Zhou Long & Chen Yi: Symphony ‘Humen 1839,'” Darrell Ang, conductor (New Zealand Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

“Janáček: Jenůfa,” Donald Runnicles, conductor; Will Hartmann, Michaela Kaune & Jennifer Larmore; Magdalena Herbst, producer (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

“Monteverdi: Il Ritorno D’Ulisse In Patria,” Martin Pearlman, conductor; Fernando Guimarães & Jennifer Rivera; Thomas C. Moore, producer (Boston Baroque)

“Mozart: Die Entführung Aus Dem Serail,” Yannick Nézet-Séguin, conductor; Diana Damrau, Paul Schweinester & Rolando Villazón; Sid McLauchlan, producer (Chamber Orchestra Of Europe)

WINNER: “Ravel: L’Enfant Et Les Sortilèges; Shéhérazade,” Seiji Ozawa, conductor; Isabel Leonard; Dominic Fyfe, producer (Saito Kinen Orchestra; SKF Matsumoto Chorus & SKF Matsumoto Children’s Chorus)

“Steffani: Niobe, Regina Di Tebe,” Paul O’Dette & Stephen Stubbs, conductors; Karina Gauvin & Philippe Jaroussky; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Orchestra)

Best Choral Performance

“Beethoven: Missa Solemnis,” Bernard Haitink, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Anton Barachovsky, Genia Kühmeier, Elisabeth Kulman, Hanno Müller-Brachmann & Mark Padmore; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)

“Monteverdi: Vespers Of 1610,” Harry Christophers, conductor (Jeremy Budd, Grace Davidson, Ben Davies, Mark Dobell, Eamonn Dougan & Charlotte Mobbs; The Sixteen)

“Pablo Neruda – The Poet Sings,” Craig Hella Johnson, conductor (James K. Bass, Laura Mercado-Wright, Eric Neuville & Lauren Snouffer; Faith DeBow & Stephen Redfield; Conspirare)

“Paulus: Far In The Heavens,” Eric Holtan, conductor (Sara Fraker, Matthew Goinz, Thea Lobo, Owen McIntosh, Kathryn Mueller & Christine Vivona; True Concord Orchestra; True Concord Voices)

WINNER: “Rachmaninoff: All-Night Vigil,” Charles Bruffy, conductor (Paul Davidson, Frank Fleschner, Toby Vaughn Kidd, Bryan Pinkall, Julia Scozzafava, Bryan Taylor & Joseph Warner; Kansas City Chorale & Phoenix Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Brahms: The Piano Trios,” Tanja Tetzlaff, Christian Tetzlaff & Lars Vogt

WINNER: “Filament,” Eighth Blackbird

“Flaherty: Airdancing For Toy Piano, Piano & Electronics,” Nadia Shpachenko & Genevieve Feiwen Lee

“Render,” Brad Wells & Roomful Of Teeth

“Shostakovich: Piano Quintet & String Quartet No. 2,” Takács Quartet & Marc-André Hamelin

Best Classical Instrumental Solo

WINNER: “Dutilleux: Violin Concerto, L’Arbre Des Songes,” Augustin Hadelich; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

“Grieg & Moszkowski: Piano Concertos,” Joseph Moog; Nicholas Milton, conductor (Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern)

“Mozart: Keyboard Music, Vol. 7,” Kristian Bezuidenhout

“Rachmaninov Variations,” Daniil Trifonov (The Philadelphia Orchestra)

“Rzewski: The People United Will Never Be Defeated!” Ursula Oppens (Jerome Lowenthal)

Best Classical Solo Vocal Album

Beethoven: An Die Ferne Geliebte; Haydn: English Songs; Mozart: Masonic Cantata, Mark Padmore; Kristian Bezuidenhout, accompanist

WINNER: Joyce & Tony – Live From Wigmore Hall, Joyce DiDonato; Antonio Pappano, accompanist

Nessun Dorma – The Puccini Album, Jonas Kaufmann; Antonio Pappano, conductor (Kristīne Opolais, Antonio Pirozzi & Massimo Simeoli; Coro Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia)

Rouse: Seeing; Kabir Padavali, Talise Trevigne; David Alan Miller, conductor (Orion Weiss; Albany Symphony)

St. Petersburg, Cecilia Bartoli; Diego Fasolis, conductor (I Barocchisti)

Best Classical Compendium

As Dreams Fall Apart – The Golden Age Of Jewish Stage And Film Music (1925-1955), New Budapest Orpheum Society; Jim Ginsburg, producer

Ask Your Mama, George Manahan, conductor; Judith Sherman, producer

Handel: L’Allegro, Il Penseroso Ed Il Moderato, 1740, Paul McCreesh, conductor; Nicholas Parker, producer

WINNER: Paulus: Three Places Of Enlightenment; Veil Of Tears & Grand Concerto, Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer

Woman At The New Piano, Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers

Best Contemporary Classical Composition

“Barry: The Importance Of Being Earnest,” Gerald Barry, composer (Thomas Adès, Barbara Hannigan, Katalin Károlyi, Hilary Summers, Peter Tantsits & Birmingham Contemporary Music Group)

“Norman: Play,” Andrew Norman, composer (Gil Rose & Boston Modern Orchestra Project)

WINNER: “Paulus: Prayers & Remembrances,” Stephen Paulus, composer (Eric Holtan, True Concord Voices & Orchestra)

“Tower: Stroke,” Joan Tower, composer (Giancarlo Guerrero, Cho-Liang Lin & Nashville Symphony)

“Wolfe: Anthracite Fields,” Julia Wolfe, composer (Julian Wachner, The Choir Of Trinity Wall Street & Bang On A Can All-Stars)

Best Music Video

“LSD,” ASAP Rocky

“I Feel Love (Every Million Miles),” The Dead Weather

“Alright,” Kendrick Lamar

WINNER: “Bad Blood,” Taylor Swift featuring Kendrick Lamar

“Freedom,” Pharrell Williams

Best Music Film

Mr. Dynamite: The Rise Of James Brown

Sonic Highways

What Happened, Miss Simone?

The Wall

WINNER: Amy

Advertisement

Comments



EDIT POST