Josh Glicksman
October 19, 2017 AT 01:05 PM EDT

What’s your favorite scary movie?

In the midst of the changing leaves, unavoidable costumes, and eating handful after handful of candy corn, there are tons of Halloween movies on TV to keep you spooked until November rolls around. The main homes for around-the-clock thrills are Freeform’s 13 Nights of Halloween, Syfy’s 31 Days of Halloween, AMC FearFest, Monstober on Disney Channel, and TCM. There are also a few additions to this list on IFC, SundanceTV, and WGN America. If you miss HalloweenA Nightmare on Elm Street, or Hocus Pocus once, don’t fret — they’ll all get plenty of airtime over the next few weeks.

So grab a blanket (if the weather ever cools to fall temperatures), an autumn-scented candle, and a bowl of popcorn. Your comprehensive, spooktacular guide to Halloween movies on TV is below.

Thursday, Oct. 19

12:00 p.m. – The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 p.m. – Horns (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:30 p.m. – Joy Ride 3: Roadkill (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:35 p.m. – The Haunted Mansion (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

3:00 p.m. – Hannibal (IFC)

4:30 p.m. – Jennifer’s Body (Syfy’s 31 Days of Halloween)

4:40 p.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

6:00 p.m. – Resident Evil: Retribution (IFC)

6:45 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:00 p.m. – Trick ‘r Treat (Syfy’s 31 Days of Halloween)

8:00 p.m. – Jonah Hex (IFC)

8:50 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

11:00 p.m. – The Faculty (Syfy’s 31 Days of Halloween)

Friday, Oct. 20 

12:00 a.m. – ParaNorman (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:00 a.m. – The Texas Chainsaw Massacre (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:00 a.m. – The Sorcerer’s Apprentice (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 p.m. – The Haunted Mansion (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:00 p.m. – Animal (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:10 p.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

3:00 p.m. – The Faculty (Syfy’s 31 Days of Halloween)

4:15 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

5:00 p.m. – Trick ‘r Treat (Syfy’s 31 Days of Halloween)

6:20 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:00 p.m. – Texas Chainsaw 3D (Syfy’s 31 Days of Halloween)

8:30 p.m. – Sleepy Hollow (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

Saturday, Oct. 21

12:00 a.m. – The Sorcerer’s Apprentice (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:00 a.m. – Edward Scissorhands (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 a.m. – The Hollow (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:30 a.m. – Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

10:00 a.m. – Animal (Syfy’s 31 Days of Halloween)

12:00 p.m. – Fun Size (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

2:30 p.m. – Texas Chainsaw 3D (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:35 p.m – Matilda (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

4:30 p.m. – Resident Evil (Syfy’s 31 Days of Halloween)

4:40 p.m. – Sleepy Hollow (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:10 p.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 p.m. – Twitches (Monstober on Disney Channel)

9:00 p.m. – Stickman (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:15 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

11:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 4 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:25 p.m. – Charlie and the Chocolate Factory (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

Sunday, Oct. 22

1:00 a.m. – A Nightmare on Elm Street 5 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:00 a.m. – Willard (Turner Classic Movies)

3:00 a.m. – Freddy’s Dead (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:45 a.m. – Ben (Turner Classic Movies)

7:00 a.m. – Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 a.m. – Resident Evil (Syfy’s 31 Days of Halloween)

10:00 a.m. – Twitches (Monstober on Disney Channel)

10:00 a.m. – Resident Evil (Syfy’s 31 Days of Halloween)

10:05 a.m. – Matilda (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 p.m. – Freddy’s Dead (Syfy’s 31 Days of Halloween)

12:10 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

2:00 p.m. – Jonah Hex (IFC)

2:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 5 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:20 p.m. – Charlie and the Chocolate Factory (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

4:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 4 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

5:00 p.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

6:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 3 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:00 p.m. – Twitches Too (Monstober on Disney Channel)

7:05 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 2 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

8:00 p.m. – Dracula, Prince of Darkness (Turner Classic Movies)

9:15 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

10:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street (Syfy’s 31 Days of Halloween)

10:00 p.m. – Dracula Has Risen From The Grave (Turner Classic Movies)

11:25 p.m. – Alice in Wonderland (2010) (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

Monday, Oct. 23

12:00 a.m. – A Nightmare on Elm Street (Syfy’s 31 Days of Halloween)

12:00 a.m. – The Monster (Turner Classic Movies)

2:00 a.m. – A Nightmare on Elm Street 2 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:00 a.m. – Eyes Without A Face (Turner Classic Movies)

3:45 a.m. – Kwaidan (Turner Classic Movies)

4:00 a.m. – A Nightmare on Elm Street 3 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

6:00 a.m. – Phantasm: Oblivion (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:30 a.m. – Frankenweenie (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 a.m. – Phantasm: Ravager (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:00 a.m. – Halloween (AMC FearFest)

10:00 a.m. – They Found Hell (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:00 a.m. – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC FearFest)

11:00 a.m. – Edward Scissorhands (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 p.m. – Haunted High (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:00 p.m. – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC FearFest)

1:35 p.m. – Alice in Wonderland (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

2:00 p.m. – Carrie (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:00 p.m. – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC FearFest)

4:00 p.m. – Cabin Fever (Syfy’s 31 Days of Halloween)

4:10 p.m. – Dark Shadows (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

5:00 p.m. – Halloween H20: 20 Years Later (AMC FearFest)

6:00 p.m. – Neverknock (Syfy’s 31 Days of Halloween)

6:50 p.m. – Sleepy Hollow (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:00 p.m. – Halloween II (AMC FearFest)

8:00 p.m. – The Sandman (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:20 p.m. – The Nightmare Before Christmas (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

9:30 p.m. – Halloween (AMC FearFest)

10:00 p.m. – Underworld: Rise of the Lycans (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:30 p.m. – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC FearFest)

Tuesday, Oct. 24

12:00 a.m. – Frankenweenie (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 a.m. – Neverknock (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:30 a.m. – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC FearFest)

2:00 a.m. – Haunted High (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:30 a.m. – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC FearFest)

6:00 a.m. – Heebie Jeebies (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:00 a.m. – Edward Scissorhands (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 a.m. – Silent Hill (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:00 a.m. – House on Haunted Hill (AMC FearFest)

10:30 a.m. – Scarecrow (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:00 a.m. – House of Wax (AMC FearFest)

11:00 a.m. – Fun Size (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:30 p.m. – Horns (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:00 p.m. – The Haunted Mansion (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:00 p.m. – Hannibal (IFC)

1:30 p.m. – Halloween H20: 20 Years Late (AMC FearFest)

3:00 p.m. – The Nightmare Before Christmas (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

3:00 p.m. – The Sandman (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:30 p.m. – Halloween II (AMC FearFest)

4:40 p.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

5:00 p.m. – Priest (Syfy’s 31 Days of Halloween)

6:00 p.m. – Child’s Play (AMC FearFest)

6:45 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:00 p.m. – Underworld: Rise of the Lycans (Syfy’s 31 Days of Halloween)

8:00 p.m. – Curse of Chucky (AMC FearFest)

8:00 p.m. – The Innocents (Turner Classic Movies)

8:50 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

9:00 p.m. – I, Frankenstein (Syfy’s 31 Days of Halloween)

10:00 p.m. – Cult of Chucky (AMC FearFest)

11:00 p.m. – The Sixth Sense (Syfy’s 31 Days of Halloween)

Wednesday, Oct. 25

12:00 a.m. – Child’s Play (AMC FearFest)

12:00 a.m. – Teen Witch (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 a.m. – Curse of the Demon (Turner Classic Movies)

1:30 a.m. – Horns (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:00 a.m. – Carnival of Souls (Turner Classic Movies)

3:30 a.m. – From Beyond the Grave (Turner Classic Movies)

6:00 a.m. – The Mothman Prophecies (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:30 a.m. – Teen Witch (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:30 a.m. – Scarecrow (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:30 a.m. – Scream 4 (AMC FearFest)

10:00 a.m. – The Devil’s Own (Turner Classic Movies)

10:30 a.m. – The Wolfman (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:30 a.m. – Twilight (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 p.m. – Jason Goes to Hell: The Final Friday (AMC FearFest)

12:30 p.m. – Priest (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:00 p.m. – Jason X (AMC FearFest)

2:25 p.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

2:30 p.m. – Jennifer’s Body (Syfy’s 31 Days of Halloween)

4:00 p.m. – Curse of Chucky (AMC FearFest)

4:30 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

5:00 p.m. – I, Frankenstein (Syfy’s 31 Days of Halloween)

6:00 p.m. – Cult of Chucky (AMC FearFest)

6:35 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:00 p.m. – What Lies Beneath (Syfy’s 31 Days of Halloween)

8:00 p.m. – Annabelle (AMC FearFest)

8:45 p.m. – Men in Black (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

10:15 p.m. – Carrie (AMC FearFest)

11:00 p.m. – Jennifer’s Body (Syfy’s 31 Days of Halloween)

Thursday, Oct. 26

12:00 a.m. – Bewitched (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:30 a.m. – Annabelle (AMC FearFest)

1:30 a.m. – The Wolfman (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:24 a.m. – Mirrors 2 (AMC FearFest)

5:30 a.m. – Rasputin, the Mad Monk (Turner Classic Movies)

7:00 a.m. – Last Man Standing: Halloween Special (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:30 a.m. – R.L. Stine’s Monsterville: Cabinet of Souls (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

9:09 a.m. – How to Make a Monster (AMC FearFest)

10:30 a.m. – Eight Legged Freaks (AMC FearFest)

11:00 a.m. – The Exorcism of Emily Rose (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:30 a.m. – Bewitched (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:00 p.m. – Aliens vs. Predator: Requiem (AMC FearFest)

1:30 p.m. – The Haunted Mansion (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:30 p.m. – From Dusk Till Dawn (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:00 p.m. – Predator (AMC FearFest)

3:35 p.m. – Sleepy Hollow (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

4:00 p.m. – What Lies Beneath (Syfy’s 31 Days of Halloween)

5:30 p.m. – Predator 2 (AMC FearFest)

6:05 p.m. – Men in Black (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 p.m. – The Omega Man (Turner Classic Movies)

8:20 p.m. – Dark Shadows (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

10:00 p.m. – Piranha (AMC FearFest)

10:00 p.m. – Logan’s Run (Turner Classic Movies)

Friday, Oct. 27

12:00 a.m. – Lake Placid (AMC FearFest)

12:00 a.m. – The Haunted Mansion (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 a.m. – Drag Me to Hell (Syfy’s 31 Days of Halloween)

12:15 a.m. – Thx 1138 (Turner Classic Movies)

2:00 a.m. – Alien vs. Predator (AMC FearFest)

2:00 a.m. – My Soul to Take (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:00 a.m. – A Clockwork Orange (Turner Classic Movies)

4:00 a.m. – Hellbound: Hellraiser II (AMC FearFest)

4:30 a.m. – Soylent Green (Turner Classic Movies)

7:00 a.m. – Dark Shadows (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

9:00 a.m. – Hellraiser Revelations (AMC FearFest)

9:30 a.m. – Haunter (IFC)

10:30 a.m. – Van Helsing (AMC FearFest)

11:45 a.m. – The Possession (IFC)

12:00 p.m. – Sleepy Hollow (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:00 p.m. – Finders Keepers (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:30 p.m. – Slither (AMC FearFest)

2:25 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

3:00 p.m. – Drag Me to Hell (Syfy’s 31 Days of Halloween)

4:35 p.m. – Men in Black (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

5:30 p.m. – Was Craven’s New Nightmare (AMC FearFest)

5:45 p.m. – 28 Weeks Later (IFC)

6:50 p.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:02 p.m. – Insidious: Chapter 3 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

8:00 p.m. – Freddy vs. Jason (AMC FearFest)

8:00 p.m. – Psycho (1960) (Turner Classic Movies)

8:55 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

10:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street (AMC FearFest)

Saturday, Oct. 28

12:00 a.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 a.m. – Insidious: Chapter 3 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:00 a.m. – Underworld: Evolution (Syfy’s 31 Days of Halloween)

6:15 a.m. – Mark of the Vampire (Turner Classic Movies)

7:00 a.m. – Spooky Buddies (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:30 a.m. – The Devil-Doll (Turner Classic Movies)

8:00 a.m. – Maggie (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:00 a.m. – What Ever Happened to Baby Jane? (Turner Classic Movies)

9:05 a.m. – R.L. Stine’s Monsterville: Cabinet of Souls (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

10:00 a.m. – 30 Days of Night (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:00 a.m. – Curse of Chucky (AMC FearFest)

11:00 a.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

11:30 a.m. – The World’s End (IFC)

11:30 a.m. – Little Shop of Horrors (Turner Classic Movies)

12:30 p.m. – The Faculty (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:00 p.m. – Cult of Chucky (AMC FearFest)

1:00 p.m. – Village of the Damned (Turner Classic Movies)

1:20 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

2:30 p.m. – The Cave (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:30 p.m. – Children of the Damned (Turner Classic Movies)

3:00 p.m. – Leprechaun: Origins (AMC FearFest)

3:30 p.m. – The Nightmare Before Christmas (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

4:15 p.m. – House of Dark Shadows (Turner Classic Movies)

4:30 p.m. – Underworld: Evolution (Syfy’s 31 Days of Halloween)

5:00 p.m. – Leprechaun (AMC FearFest)

5:10 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

6:00 p.m. – Night of Dark Shadows (Turner Classic Movies)

6:30 p.m. – Underworld (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:00 p.m. – Leprechaun 2 (AMC FearFest)

7:20 p.m. – Disney-Pixar’s Monsters, Inc. (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 p.m. – Resident Evil: Retribution (IFC)

9:00 p.m. – Leprechaun 3 (AMC FearFest)

9:00 p.m. – Jeepers Creepers 3 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:25 p.m. – Disney-Pixar’s Monsters University (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

10:00 p.m. – Priest (IFC)

11:00 p.m. – Leprechaun 4 in Space (AMC FearFest)

11:00 p.m. – Trick ‘r Treat (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:55 p.m. – ParaNorman (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

Sunday, Oct. 29

1:00 a.m. – Leprechaun in the Hood (AMC FearFest)

1:00 a.m. – Hollow Man (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:00 a.m. – Leprechaun: Back 2 tha Hood (AMC FearFest)

3:30 a.m. – The Faculty (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:45 a.m. – Repulsion (Turner Classic Movies)

5:00 a.m. – Exorcist II: The Heretic (AMC FearFest)

6:00 a.m. – Cujo (SundanceTV)

7:00 a.m. – R.L. Stine’s Monsterville: Cabinet of Souls (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:00 a.m. – Firestarter (SundanceTV)

8:30 a.m. – The Texas Chainsaw Massacre (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:00 a.m. – Hannibal (IFC)

9:10 a.m. – ParaNorman (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

9:29 a.m. – Army of Darkness (AMC FearFest)

10:30 a.m. – Silver Bullet (SundanceTV)

10:30 a.m. – Silent House (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:20 a.m. – The Nightmare Before Christmas (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

11:26 a.m. – House of the Dead (AMC FearFest)

12:00 p.m. – Hannibal Rising (IFC)

12:30 p.m. – Christine (SundanceTV)

12:30 p.m. – The Cave (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:00 p.m. – Hook (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:25 p.m. – House of the Dead 2 (AMC FearFest)

2:30 p.m. – Firestarter (SundanceTV)

2:30 p.m. – Underworld (Syfy’s 31 Days of Halloween)

2:45 p.m. – Hannibal (IFC)

4:15 p.m. – Disney-Pixar’s Toy Story of TERROR! (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

4:45 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

5:00 p.m. – Silver Bullet (SundanceTV)

5:00 p.m. – Trick ‘r Treat (Syfy’s 31 Days of Halloween)

5:25 p.m. – Dawn of the Dead (AMC FearFest)

5:45 p.m. – Wes Craven Presents: Dracula 2000 (IFC)

6:55 p.m. – Disney-Pixar’s Monsters, Inc. (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:00 p.m. – Christine (SundanceTV)

7:00 p.m. – Jeepers Creepers 3 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

8:00 p.m. – Jeepers Creepers 2 (IFC)

8:00 p.m. – Taste the Blood of Dracula (Turner Classic Movies)

9:00 p.m. – Disney-Pixar’s Monsters University (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

9:00 p.m. – Carrie (SundanceTV)

9:00 p.m. – Stickman (Syfy’s 31 Days of Halloween)

10:00 p.m. – Dracula A.D. 1972 (Turner Classic Movies)

10:30 p.m. – Silent Hill: Revelation 3D (IFC)

11:00 p.m. – Joy Ride (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:15 p.m. – Misery (SundanceTV)

11:30 p.m. – Disney-Pixar’s Toy Story of TERROR! (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

Monday, Oct. 30

12:00 a.m. – Frankenweenie (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:00 a.m. – Joy Ride 2 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:45 a.m. – Carrie (SundanceTV)

2:15 a.m. – Onibaba (Turner Classic Movies)

3:00 a.m. – Joy Ride 3: Roadkill (Syfy’s 31 Days of Halloween)

4:00 a.m. – Return to House on Haunted Hill (AMC FearFest)

4:00 a.m. – Cujo (SundanceTV)

4:15 a.m. – Ugetsu (Turner Classic Movies)

6:30 a.m. – Joy Ride (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:00 a.m. – Sleepy Hollow (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:30 a.m. – The Sandman (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:00 a.m. – Halloween H20: 20 Years Later (AMC FearFest)

9:45 a.m. – Haunter (IFC)

10:30 a.m. – Truth or Dare (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:00 a.m. – Halloween II (AMC FearFest)

11:30 a.m. – Dark Shadows (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

12:00 p.m. – Mimic 2 (IFC)

12:00 p.m. – The Omega Man (SundanceTV)

12:30 p.m. – Neverknock (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:30 p.m. – Halloween (AMC FearFest)

2:00 p.m. – Sleepy Hollow (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

2:00 p.m. – 28 Weeks Later (IFC)

2:30 p.m. – 2001: A Space Odyssey (SundanceTV)

2:30 p.m. – House of the Witch (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:30 p.m. – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC FearFest)

4:15 p.m. – Silent Hill: Revelation 3D (IFC)

4:30 p.m. – The Addams Family (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

4:30 p.m. – Stickman (Syfy’s 31 Days of Halloween)

5:30 p.m. – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC FearFest)

5:30 p.m. – Westworld (SundanceTV)

6:15 p.m. – Jonah Hex (IFC)

6:30 p.m. – The Sixth Sense (Syfy’s 31 Days of Halloween)

6:40 p.m. – Addams Family Values (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

7:30 p.m. – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC FearFest)

7:30 p.m. – Close Encounters of the Third Kind (SundanceTV)

8:00 p.m. – Se7en (IFC)

8:50 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

9:00 p.m. – Halloween (AMC FearFest)

9:00 p.m. – Texas Chainsaw 3D (Syfy’s 31 Days of Halloween)

10:30 p.m. – Escape From New York

11:00 p.m. – Se7en (IFC)

11:00 p.m. – The Night Before (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:30 p.m. – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC FearFest)

Tuesday, Oct. 31 

12:00 a.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:00 a.m. – John Carpenter (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:30 a.m. – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC FearFest)

3:30 a.m. – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC FearFest)

6:30 a.m. – The Sixth Sense (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:30 a.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

8:45 a.m. – White Zombie (Turner Classic Movies)

9:00 a.m. – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC FearFest)

9:00 a.m. – Texas Chainsaw 3D (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:15 a.m. – Saw III (IFC)

10:00 a.m. – Mad Love (Turner Classic Movies)

11:00 a.m. – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC FearFest)

11:00 a.m. – A Nightmare on Elm Street (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:30 a.m. – Dementia 13 (Turner Classic Movies)

11:45 a.m. – Saw IV (IFC)

12:00 p.m. to 11:00 p.m. – Hocus Pocus (Freeform’s 13 Nights of Halloween)

1:00 p.m. – Halloween 6: The Curse of Michael Myers (AMC FearFest)

1:00 p.m. to 1:00 a.m. – Beetlejuice (SundanceTV)

1:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 2 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

1:00 p.m. – 13 Ghosts (Turner Classic Movies)

1:45 p.m. – Saw V (IFC)

2:00 p.m. to 7:00 p.m. – M*A*S*H (WGN America)

3:00 p.m. – Halloween H20: 20 Years Later (AMC FearFest)

3:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 3 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

3:45 p.m. – Saw (IFC)

4:30 p.m. – House of Wax (Turner Classic Movies)

5:00 p.m. – Halloween II (AMC FearFest)

5:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 4 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

6:00 p.m. – Saw II (IFC)

6:00 p.m. – Poltergeist (Turner Classic Movies)

7:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street 5 (Syfy’s 31 Days of Halloween)

7:00 p.m. – Child’s Play 2 (WGN America)

7:30 p.m. – Halloween (AMC FearFest)

8:00 p.m. – The Old Dark House (Turner Classic Movies)

9:00 p.m. – Freddy’s Dead (Syfy’s 31 Days of Halloween)

9:00 p.m. – Child’s Play 3 (WGN America)

9:30 p.m. – Halloween 4: The Return of Michael Myers (AMC FearFest)

9:30 p.m. – The Haunting (Turner Classic Movies)

11:00 p.m. – A Nightmare on Elm Street (Syfy’s 31 Days of Halloween)

11:00 p.m. – Child’s Play 2 (WGN America)

11:30 p.m. – Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (AMC FearFest)

11:30 p.m. – House on Haunted Hill (Turner Classic Movies)

You May Like

Comments

EDIT POST