Joey Nolfi
December 06, 2017 AT 11:00 AM EST

The wide-open Oscar race has definitively narrowed in favor of Guillermo del Toro, as one of the most reliable Oscar portents, the Broadcast Film Critics Association, lifts The Shape of Water into the best picture conversation with a staggering 14 nominations.

Leading all film nominees by a significant margin, The Shape of Water‘s success with the BFCA also sees lead actress Sally Hawkins picking up her second major notice on the awards trail thus far, just three days after she took the Los Angeles Film Critics Association’s best actress prize. The film additionally steamrolled the technical categories, and its supporting cast — including Richard Jenkins and Octavia Spencer — picked up nods for their work as well.

Trailing The Shape of Water with eight nods each are Luca Guadagnino’s Sundance breakout Call Me by Your Name (hot off best film victories from the Gotham Awards and the LAFCA), Greta Gerwig’s Lady Bird (the New York Film Critics Circle’s best film of 2017), Steven Spielberg’s late-breaking entry The Post, and Christopher Nolan’s Dunkirk, which here receives its first high profile precursor boost with major nominations for best picture, best director, and best acting ensemble.

On the acting front, best actress is packed with the usual suspects pundits have touted since the early days of this year’s race, (Jessica Chastain, Meryl Streep, Sally Hawkins, Frances McDormand, Margot Robbie, Saoirse Ronan), as is best actor (Timothée Chalamet, James Franco, Jake Gyllenhaal, Tom Hanks, Daniel Kaluuya, Daniel Day-Lewis, Gary Oldman).

Since 2007, the Critics Choice Awards have correctly predicted the eventual best picture winner seven times, while that number jumps to eight for best actor contenders, and dips to five for the best actress contest.

As for television nominees, FX’s Feud: Bette and Joan leads the pack with six overall nominations, including three for cast members, including Jessica Lange, Stanley Tucci, Alfred Molina, Judy Davis, and Jackie Hoffman, though Lange’s co-lead, Susan Sarandon, is noticeably absent from the lineup.

The 23rd Annual Critics’ Choice Awards air Thursday, Jan. 11 at 8:00 p.m. ET on The CW. See the full list of film and television nominees below.

FILM NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

The Big Sick

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

The Florida Project

Get Out

Lady Bird

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST ACTOR

Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

James Franco – The Disaster Artist

Jake Gyllenhaal – Stronger

Tom Hanks – The Post

Daniel Kaluuya – Get Out

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Gary Oldman – Darkest Hour

 

BEST ACTRESS

Jessica Chastain – Molly’s Game

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe – The Florida Project

Armie Hammer – Call Me By Your Name

Richard Jenkins – The Shape of Water

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Patrick Stewart – Logan

Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J. Blige – Mudbound

Hong Chau – Downsizing

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Laurie Metcalf – Lady Bird

Octavia Spencer – The Shape of Water

 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Mckenna Grace – Gifted

Dafne Keen – Logan

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

BEST ACTING ENSEMBLE

Dunkirk

Lady Bird

Mudbound

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST DIRECTOR

Guillermo del Toro – The Shape of Water

Greta Gerwig – Lady Bird

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Christopher Nolan – Dunkirk

Luca Guadagnino – Call Me By Your Name

Jordan Peele – Get Out

Steven Spielberg – The Post

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Greta Gerwig – Lady Bird

Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick

Liz Hannah and Josh Singer – The Post

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Jordan Peele – Get Out

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

James Ivory – Call Me by Your Name

Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist

Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound

Aaron Sorkin – Molly’s Game

Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Roger Deakins – Blade Runner 2049

Hoyte van Hoytema – Dunkirk

Dan Laustsen – The Shape of Water

Rachel Morrison – Mudbound

Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

 

BEST PRODUCTION DESIGN

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water

Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express

Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk

Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049

Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast

Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

 

BEST EDITING

Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post

Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver

Lee Smith – Dunkirk

Joe Walker – Blade Runner 2049

Sidney Wolinsky – The Shape of Water

 

BEST COSTUME DESIGN

Renée April – Blade Runner 2049

Mark Bridges – Phantom Thread

Jacqueline Durran – Beauty and the Beast

Lindy Hemming – Wonder Woman

Luis Sequeira – The Shape of Water

 

BEST HAIR AND MAKEUP

Beauty and the Beast

Darkest Hour

I, Tonya

The Shape of Water

Wonder

 

BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Thor: Ragnarok

War for the Planet of the Apes

Wonder Woman

 

BEST ANIMATED FEATURE

The Breadwinner

Coco

Despicable Me 3

The LEGO Batman Movie

Loving Vincent

 

BEST ACTION MOVIE

Baby Driver

Logan

Thor: Ragnarok

War for the Planet of the Apes

Wonder Woman

 

BEST COMEDY

The Big Sick

The Disaster Artist

Girls Trip

I, Tonya

Lady Bird

 

BEST ACTOR IN A COMEDY

Steve Carell – Battle of the Sexes

James Franco – The Disaster Artist

Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok

Kumail Nanjiani – The Big Sick

Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Tiffany Haddish – Girls Trip

Zoe Kazan – The Big Sick

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Emma Stone – Battle of the Sexes

 

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Blade Runner 2049

Get Out

It

The Shape of Water

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

BPM (Beats Per Minute)

A Fantastic Woman

First They Killed My Father

In the Fade

The Square

Thelma

 

BEST SONG

Evermore – Beauty and the Beast

Mystery of Love – Call Me By Your Name

Remember Me – Coco

Stand Up for Something – Marshall

This Is Me – The Greatest Showman

 

BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Shape of Water

Jonny Greenwood – Phantom Thread

Dario Marianelli – Darkest Hour

Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049

John Williams – The Post

Hans Zimmer – Dunkirk

 

 

NOMINEES BY FILM FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 

BABY DRIVER (2)
Best EditingPaul Machliss, Jonathan Amos

Best Action Movie

 

BATTLE OF THE SEXES (2)

Best Actor in a Comedy – Steve Carell

Best Actress in a Comedy – Emma Stone

 

BEAUTY AND THE BEAST (4)

Best Production Design – Sarah Greenwood, Katie Spencer

Best Costume Design – Jacqueline Durran

Best Hair and Makeup

Best Song – “Evermore”

 

THE BIG SICK (6)

Best Picture

Best Supporting Actress – Holly Hunter

Best Original Screenplay – Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

Best Comedy

Best Actor in a Comedy – Kumail Nanjiani

Best Actress in a Comedy – Zoe Kazan

 

BLADE RUNNER 2049 (7)

Best Cinematography – Roger Deakins

Best Production Design – Dennis Gassner, Alessandra Querzola

Best Editing – Joe Walker

Best Costume Design – Renee April

Best Visual Effects

Best Sci-Fi or Horror Movie

Best Score – Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer

 

BPM (BEATS PER MINUTE) (1)

Best Foreign Language Film

 

THE BREADWINNER (1)

Best Animated Feature

 

CALL ME BY YOUR NAME (8)

Best Picture

Best Actor – Timothée Chalamet

Best Supporting Actor – Armie Hammer

Best Supporting Actor – Michael Stuhlbarg

Best Director – Luca Guadagnino

Best Adapted Screenplay – James Ivory

Best Cinematography – Sayombhu Mukdeeprom

Best Song – “Mystery of Love”

 

COCO (2)

Best Animated Feature

Best Song – “Remember Me”

 

DARKEST HOUR (4)

Best Picture

Best Actor – Gary Oldman

Best Hair and Makeup

Best Score – Dario Marianelli

 

DESPICABLE ME 3 (1)

Best Animated Feature

 

THE DISASTER ARTIST (4)

Best Actor – James Franco

Best Adapted Screenplay – Scott Neustadter and Michael H. Weber

Best Comedy

Best Actor in a Comedy – James Franco

 

DOWNSIZING (1)

Best Supporting Actress – Hong Chau

 

DUNKIRK (8)

Best Picture

Best Acting Ensemble

Best Director – Christopher Nolan

Best CinematographyHoyte van Hoytema

Best Production DesignNathan Crowley, Gary Fettis

Best EditingLee Smith

Best Visual Effects

Best Score – Hans Zimmer

 

A FANTASTIC WOMAN (1)

Best Foreign Language Film

 

FIRST THEY KILLED MY FATHER (1)

Best Foreign Language Film

 

THE FLORIDA PROJECT (3)

Best Picture

Best Supporting Actor – Willem Dafoe

Best Young Actor/Actress – Brooklynn Prince

 

GET OUT (5)

Best Picture

Best Actor – Daniel Kaluuya

Best Director – Jordan Peele

Best Original Screenplay – Jordan Peele

Best Sci-Fi or Horror Movie

 

GIFTED (1)

Best Young Actor/Actress – Mckenna Grace

 

GIRLS TRIP (3)

Best Supporting Actress – Tiffany Haddish

Best Comedy

Best Actress in a Comedy – Tiffany Haddish

 

THE GREATEST SHOWMAN (1)

Best Song – “This Is Me”

 

I, TONYA (5)

Best Actress – Margot Robbie

Best Supporting Actress – Allison Janney

Best Hair and Makeup

Best Comedy

Best Actress in a Comedy – Margot Robbie

 

IN THE FADE (1)

Best Foreign Language Film

 

IT (1)

Best Sci-Fi or Horror Movie

 

LADY BIRD (8)

Best Picture

Best Actress – Saoirse Ronan

Best Supporting Actress – Laurie Metcalf

Best Acting Ensemble

Best Director – Greta Gerwig

Best Original Screenplay – Greta Gerwig

Best Comedy

Best Actress in a Comedy – Saoirse Ronan

 

THE LEGO BATMAN MOVIE (1)

Best Animated Feature

 

LOGAN (3)

Best Supporting Actor – Patrick Stewart

Best Young Actor/Actress – Dafne Keen

Best Action Movie

 

LOVING VINCENT (1)

Best Animated Feature

 

MARSHALL (1)

Best Song – “Stand Up for Something”

 

THE MEYEROWITZ STORIES (NEW AND SELECTED) (1)

Best Actor in a Comedy – Adam Sandler

 

MOLLY’S GAME (2)

Best Actress – Jessica Chastain

Best Adapted Screenplay – Aaron Sorkin

 

MUDBOUND (4)

Best Supporting Actress – Mary J. Blige

Best Acting Ensemble

Best Adapted Screenplay – Dee Rees and Virgil Williams

Best CinematographyRachel Morrison

 

MURDER ON THE ORIENT EXPRESS (1)

Best Production DesignJim Clay, Rebecca Alleway

 

PHANTOM THREAD (4)

Best Actor – Daniel Day-Lewis

Best Production Design – Mark Tildesley, Veronique Melery

Best Costume Design – Mark Bridges

Best Score – Jonny Greenwood

 

THE POST (8)

Best Picture

Best Actor – Tom Hanks

Best Actress – Meryl Streep

Best Acting Ensemble

Best Director – Steven Spielberg

Best Original Screenplay – Liz Hannah and Josh Singer

Best Editing – Michael Kahn, Sarah Broshar

Best Score – John Williams

 

THE SHAPE OF WATER (14)

Best Picture

Best Actress – Sally Hawkins

Best Supporting Actor – Richard Jenkins

Best Supporting Actress – Octavia Spencer

Best Director – Guillermo del Toro

Best Original Screenplay – Guillermo del Toro and Vanessa Taylor

Best Cinematography – Dan Laustsen

Best Production Design – Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin

Best Editing – Sidney Wolinsky

Best Costume Design – Luis Sequeira

Best Hair and Makeup

Best Visual Effects

Best Sci-Fi or Horror Movie

Best Score – Alexandre Desplat

 

THE SQUARE (1)
Best Foreign Language Film

 

STRONGER (1)

Best Actor – Jake Gyllenhaal

 

THELMA (1)

Best Foreign Language Film

 

THOR: RAGNAROK (3)

Best Visual Effects

Best Action Movie

Best Actor in a Comedy – Chris Hemsworth

 

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI (6)

Best Picture

Best Actress – Frances McDormand

Best Supporting Actor – Sam Rockwell

Best Acting Ensemble

Best Director – Martin McDonagh

Best Original Screenplay – Martin McDonagh

 

WAR FOR THE PLANET OF THE APES (2)
Best Visual Effects

Best Action Movie

 

WONDER (3)

Best Young Actor/Actress – Jacob Tremblay

Best Adapted Screenplay – Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky

Best Hair and Makeup

 

WONDER WOMAN (3)

Best Costume Design – Lindy Hemming

Best Visual Effects

Best Action Movie

 

WONDERSTRUCK (1)

Best Young Actor/Actress – Millicent Simmonds

 

 

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 

Best Drama Series

American Gods (Starz)

The Crown (Netflix)

Game of Thrones (HBO)

The Handmaid’s Tale (Hulu)

Stranger Things (Netflix)

This Is Us (NBC)

 

Best Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Paul Giamatti – Billions (Showtime)

Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)

Ian McShane – American Gods (Starz)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

 

Best Actress in a Drama Series

Caitriona Balfe – Outlander (Starz)

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)

Claire Foy – The Crown (Netflix)

Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)

Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Robin Wright – House of Cards (Netflix)

 

Best Supporting Actor in a Drama Series

Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)

Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)

Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)

David Harbour – Stranger Things (Netflix)

Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)

Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

 

Best Supporting Actress in a Drama Series

Gillian Anderson – American Gods (Starz)

Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)

Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)

Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)

Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

 

Best Comedy Series

The Big Bang Theory (CBS)

Black-ish (ABC)

GLOW (Netflix)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Modern Family (ABC)

Patriot (Amazon)

 

Best Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson – Black-ish (ABC)

Aziz Ansari – Master of None (Netflix)

Hank Azaria – Brockmire (IFC)

Ted Danson – The Good Place (NBC)

Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)

Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

 

Best Actress in a Comedy Series

Kristen Bell – The Good Place (NBC)

Alison Brie – GLOW (Netflix)

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Sutton Foster – Younger (TV Land)

Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

 

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Walton Goggins – Vice Principals (HBO)

Sean Hayes – Will & Grace (NBC)

Marc Maron – GLOW (Netflix)

Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)

Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

 

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Betty Gilpin – GLOW (Netflix)

Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)

Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)

Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

 

Best Limited Series

American Vandal (Netflix)

Big Little Lies (HBO)

Fargo (FX)

Feud: Bette and Joan (FX)

Godless (Netflix)

The Long Road Home (National Geographic)

 

Best Movie Made for TV

Flint (Lifetime)

I Am Elizabeth Smart (Lifetime)

The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)

Sherlock: The Lying Detective (PBS)

The Wizard of Lies (HBO)

 

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

Jeff Daniels – Godless (Netflix)

Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)

Ewan McGregor – Fargo (FX)

Jack O’Connell – Godless (Netflix)

Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)

Bill Pullman – The Sinner (USA)

Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

 

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

Jessica Biel – The Sinner (USA)

Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)

Carrie Coon – Fargo (FX)

Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)

Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)

Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

 

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

Johnny Flynn – Genius (National Geographic)

Benito Martinez – American Crime (ABC)

Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)

Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)

David Thewlis – Fargo (FX)

Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

 

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)

Laura Dern – Big Little Lies (HBO)

Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)

Regina King – American Crime (ABC)

Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)

Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

 

Best Talk Show

Ellen (NBC)

Harry (Syndicated)

Jimmy Kimmel Live! (ABC)

The Late Late Show with James Corden (CBS)

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

 

Best Animated Series

Archer (FX)

Bob’s Burgers (FOX)

BoJack Horseman (Netflix)

Danger & Eggs (Amazon)

Rick and Morty (Adult Swim)

The Simpsons (FOX)

 

Best Unstructured Reality Series

Born This Way (A&E)

Ice Road Truckers (History)

Intervention  (A&E)

Live PD (A&E)

Ride with Norman Reedus (AMC)

Teen Mom (MTV)

 

Best Structured Reality Series

The Carbonaro Effect (truTV)

Fixer Upper (HGTV)

The Profit (CNBC)

Shark Tank (ABC)

Undercover Boss (CBS)

Who Do You Think You Are? (TLC)

 

Best Reality Competition Series

America’s Got Talent (NBC)

Chopped (Food Network)

Dancing with the Stars (ABC)

Project Runway (Lifetime)

RuPaul’s Drag Race (VH1)

The Voice (NBC)

 

Best Reality Show Host

Ted Allen – Chopped (Food Network)

Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)

Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)

Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)

Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)

RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)

 

 

NOMINEES BY PROGRAM FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 

AMERICA’S GOT TALENT, NBC (2)

Best Reality Competition Series

Best Reality Show Host – Tyra Banks

 

AMERICAN CRIME, ABC (2)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Benito Martinez

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Regina King

 

AMERICAN GODS, Starz (3)

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Ian McShane

Best Supporting Actress in a Drama Series – Gillian Anderson

 

AMERICAN HORROR STORY: CULT, FX (1)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Evan Peters

 

AMERICAN VANDAL, Netflix (2)

Best Limited Series

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jimmy Tatro

 

ARCHER, FX (1)

Best Animated Series

 

BATES MOTEL, A&E (1)

Best Actor in a Drama Series – Freddie Highmore

 

BETTER CALL SAUL, AMC (2)

Best Actor in a Drama Series – Bob Odenkirk

Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael McKean

 

THE BIG BANG THEORY, CBS (2)

Best Comedy Series

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Mayim Bialik

 

BIG LITTLE LIES, HBO (5)

Best Limited Series

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Nicole Kidman

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Reese Witherspoon

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Alexander Skarsgård

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Laura Dern

 

BILLIONS, Showtime (2)

Best Actor in a Drama Series – Paul Giamatti

Best Supporting Actor in a Drama Series – Asia Kate Dillon

 

BLACK-ISH, ABC (3)

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Anthony Anderson

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jenifer Lewis

 

BOB’S BURGERS, FOX (1)

Best Animated Series

 

BOJACK HORSEMAN, Netflix (1)

Best Animated Series

 

BORN THIS WAY, A&E (1)

Best Unstructured Reality Series

 

BROCKMIRE, IFC (1)

Best Actor in a Comedy Series – Hank Azaria

 

THE CARBONARO EFFECT, truTV (1)

Best Structured Reality Series

 

CHOPPED, Food Network (2)

Best Reality Competition Series

Best Reality Show Host – Ted Allen

 

THE CROWN, Netflix (2)

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Claire Foy

 

DANCING WITH THE STARS, ABC (2)

Best Reality Competition Series

Best Reality Show Host – Tom Bergeron

 

DANGER & EGGS, Amazon (1)

Best Animated Series

 

ELLEN, NBC (1)

Best Talk Show

 

FARGO, FX (5)

Best Limited Series

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Ewan McGregor

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Carrie Coon

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – David Thewlis

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Mary Elizabeth Winstead

 

FEUD: BETTE AND JOAN, FX (6)

Best Limited Series

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jessica Lange

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Alfred Molina

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Stanley Tucci

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Judy Davis

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jackie Hoffman

 

FIXER UPPER, HGTV (2)

Best Structured Reality Series

Best Reality Show Host – Joanna and Chip Gaines

 

FLINT, Lifetime (1)

Best Movie Made for TV

 

FRESH OFF THE BOAT, ABC (2)

Best Actor in a Comedy Series – Randall Park

Best Actress in a Comedy Series – Constance Wu

 

GAME OF THRONES, HBO (3)

Best Drama Series

Best Supporting Actor in a Drama Series – Peter Dinklage

Best Supporting Actress in a Drama Series – Emilia Clarke

 

GENIUS, National Geographic (1)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Johnny Flynn

 

GLOW, Netflix (4)

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Alison Brie

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Marc Maron

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Betty Gilpin

 

GODLESS, Netflix (3)

Best Limited Series

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jeff Daniels

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jack O’Connell

 

THE GOOD FIGHT, CBS All Access (3)

Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski

Best Supporting Actor in a Drama Series – Delroy Lindo

Best Supporting Actress in a Drama Series – Cush Jumbo

 

THE GOOD PLACE, NBC (2)

Best Actor in a Comedy Series – Ted Danson

Best Actress in a Comedy Series – Kristen Bell

 

THE HANDMAID’S TALE, Hulu (3)

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Elisabeth Moss

Best Supporting Actress in a Drama Series – Ann Dowd

 

HARRY, Syndicated (1)

Best Talk Show

 

HOUSE OF CARDS, Netflix (1)

Best Actress in a Drama Series – Robin Wright

 

I AM ELIZABETH SMART, Lifetime (2)

Best Movie Made for TV

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Alana Boden

 

ICE ROAD TRUCKERS, History (1)

Best Unstructured Reality Series

 

THE IMMORTAL LIFE OF HENRIETTA LACKS, HBO (1)

Best Movie Made for TV

 

INTERVENTION , A&E (1)

Best Unstructured Reality Series

 

THE LATE LATE SHOW WITH JAMES CORDEN, CBS (1)

Best Talk Show

 

LIVE PD, A&E (1)

Best Unstructured Reality Series

 

THE LONG ROAD HOME, National Geographic (1)

Best Limited Series

 

THE MARVELOUS MRS. MAISEL, Amazon (3)

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Rachel Brosnahan

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alex Borstein

 

MASTER OF NONE, Netflix (2)

Best Actor in a Comedy Series – Aziz Ansari

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alessandra Mastronardi

 

MODERN FAMILY, ABC (2)

Best Comedy Series

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ed O’Neill

 

  1. ROBOT, USA (1)

Best Supporting Actor in a Drama Series – Bobby Cannavale

 

ONE DAY AT A TIME, Netflix (1)

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Rita Moreno

 

ORPHAN BLACK, BBC America (1)

Best Actress in a Drama Series – Tatiana Maslaney

 

OUTLANDER, Starz (1)

Best Actress in a Drama Series – Caitriona Balfe

 

PATRIOT, Amazon (1)

Best Comedy Series

 

THE PROFIT, CNBC (1)

Best Structured Reality Series

 

PROJECT RUNWAY, Lifetime (1)

Best Reality Competition Series

 

RAY DONOVAN, Showtime (1)

Best Actor in a Drama Series – Liev Schreiber

 

RICK AND MORTY, Adult Swim (1)

Best Animated Series

 

RIDE WITH NORMAN REEDUS, AMC (1)

Best Unstructured Reality Series

 

RUPAUL’S DRAG RACE, LOGOtv (2)

Best Reality Competition Series

Best Reality Show Host – RuPaul

 

SHARK TANK, ABC (1)

Best Structured Reality Series

 

SHERLOCK: THE LYING DETECTIVE, PBS (1)

Best Movie Made for TV

 

SILICON VALLEY, HBO (2)

Best Actor in a Comedy Series – Thomas Middleditch

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Kumail Nanjiani

 

THE SIMPSONS, FOX (1)

Best Animated Series

 

THE SINNER, USA (2)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Bill Pullman

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jessica Biel

 

SNEAKY PETE, Amazon (1)

Best Supporting Actress in a Drama Series – Margo Martindale

 

SO YOU THINK YOU CAN DANCE, FOX (1)

Best Reality Show Host – Cat Deeley

 

STRANGER THINGS, Netflix (2)

Best Drama Series

Best Supporting Actor in a Drama Series – David Harbour

 

TEEN MOM, MTV (1)

Best Unstructured Reality Series

 

THIS IS US, NBC (3)

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown

Best Supporting Actress in a Drama Series – Chrissy Metz

 

THE TONIGHT SHOW STARRING JIMMY FALLON, NBC (1)

Best Talk Show

 

UNBREAKABLE KIMMY SCHMIDT, Netflix (2)

Best Actress in a Comedy Series – Ellie Kemper

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Tituss Burgess

 

UNDERCOVER BOSS, CBS (1)

Best Structured Reality Series

 

VICE PRINCIPALS, HBO (1)

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Walton Goggins

 

THE VOICE, NBC (1)

Best Reality Competition Series

WATCH WHAT HAPPENS LIVE WITH ANDY COHEN, Bravo (1)

Best Talk Show

 

WHO DO YOU THINK YOU ARE?, TLC (1)

Best Structured Reality Series

 

WILL & GRACE, NBC (1)

Best Support Actor in a Comedy Series – Sean Hayes

 

THE WIZARD OF LIES, HBO (3)

Best Movie Made for TV

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Robert De Niro

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Michelle Pfeiffer

 

YOUNGER, TV Land (1)

Best Actress in a Comedy Series – Sutton Foster

 

 

NOMINEES BY NETWORK FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 

Netflix – 20

HBO – 15

FX – 13

ABC – 12

NBC – 11

Amazon – 6

A&E – 4

CBS – 4

Lifetime – 4

Starz – 4

AMC – 3

CBS All Access – 3

FOX – 3

Hulu – 3

Showtime – 3

USA – 3

Food Network – 2

HGTV – 2

LOGOtv – 2

National Geographic – 2

Adult Swim – 1

BBC America – 1

Bravo – 1

CNBC – 1

History – 1

IFC – 1

MTV – 1

PBS – 1

TLC – 1

truTV – 1

TV Land – 1

You May Like

Comments

EDIT POST