Entertainment Weekly

Subscribe

Stay Connected

Subscribe

Advertise With Us

Learn More

Skip to content

Article

Here's your ultimate guide to Halloween
marathons on TV

Keep it spooktacular all October long

Posted on

Silver Screen Collection/Getty Images; Warner Bros.; Stanley Bielecki Movie Collection/Getty Images

‘Tis the season when things go bump in the night and crawl out from under the bed — at least on TV.

In preparation for Halloween, it’s time to plan for all the classic horror in store on the small screen. Classic horror fans will devour TCM’s themed nights for Christopher Lee, Frankenstein, and every creepy crawly thing over the course of October. Meanwhile, the brave of heart can watch the all-day Halloween movie marathon on AMC or Stephen King central on IFC. For those who scare easy but still want to get in on the monster action, Freeform’s presentation of the live action Scooby Doo movies might be best.

Read on for the specifics, and stay tuned for additions as we update the guide all month long.

All times Eastern.

Oct. 6

IFC: Stephen King marathon

7:45 a.m. Stephen King’s The Shining

9:45 a.m. Stephen King’s The Shining

11:45 a.m. Stephen King’s The Shining

1:45 p.m. The Langoliers

3:45 p.m. The Langoliers

6 p.m. Stephen King’s The Stand

8 p.m. Stephen King’s The Stand

10 p.m. Stephen King’s The Stand

Oct. 7

TCM: Terror Classic Movies — ’20s Horror

8 p.m. Nosferatu (1922)

9:45 p.m. The Cabinet of Dr. Caligari (1920)

IFC

12:30 p.m. The Mist

3:15 p.m. Red Dragon

6 p.m. Hostel

8 p.m. Orphan

10:45 p.m. Hostel

NEXT: Week 2 [pagebreak]

Oct. 9

TCM: Monster of the Month: Frankenstein

8 p.m. The Ghost of Frankenstein (1942)

9:15 p.m. Frankenstein Meets the Wolf Man (1943)

10:45 p.m. House of Frankenstein (1945)

Oct. 10

TCM: Star of the Month: Christopher Lee

8 p.m. The Face of Fu Manchu

10 p.m. The Brides of Fu Manchu (1966)

11:45 p.m. The Vengeance of Fu Manchu (1968)

1:30 a.m. Nothing But the Night (1972)

3:15 a.m. Scream and Scream Again (1970)

RELATED: Fall TV’s Emerging Trend is All About Twists

 

Oct. 13

AMC FearFest: Halloween marathon

9 a.m. Halloween (1978)

11 a.m. Halloween II

1 p.m. Halloween III: Season of the Witch

3 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers

5 p.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

7 p.m. Halloween (2007)

9:30 p.m. Halloween (1978)

11:30 p.m. Halloween II

Oct. 14

TCM: Terror Classic Movies – Horror comedies

8 p.m. The Cat and the Canary (1939)

9:30 p.m. The Fearless Vampire Killers (1966)

11:30 p.m. Little Shop of Horrors (1960)

1 a.m. Young Frankenstein (1974)

3 a.m. Hillbillys in a Haunted House (1967)

4:30 a.m. Spooks Run Wild (1941)

5:45 a.m. Ghosts on the Loose (1943)

AMC FearFest

9 a.m. Friday the 13th

11 a.m. Friday the 13th, Part 2

1 p.m. Friday the 13th – Part III

3 p.m. Friday the 13th: The final Chapter

5 p.m. Friday the 13th — A New Beginning

7 p.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives

9 p.m. Friday the 13th Part VII — The New Blood

11 p.m. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Oct. 15

SyFy

8 a.m. Big Ass Spider!

10 a.m. The Omen

12:30 p.m. Shadow of the Vampire

2:30 p.m. Identity

4:30 p.m. From Dusk till Dawn

7 p.m. Stake Land

9 p.m. Stake Land 2

FXX

11 a.m. Helloby

1:30 p.m. Underworld: Awakening

3:30 p.m. Ghost Rider: Spirit of Vengeance

5:30 p.m. Riddick

8 p.m. Deliver Us From Evil

10:30 p.m. Deliver Us From Evil

AMC FearFest

7 a.m. A Nightmare on Elm Street

9 a.m. A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge

11 a.m. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1 p.m. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

3 p.m. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child

5 p.m. A Nightmare on Elm Street

7 p.m. Child’s Play 2

9 p.m. Child’s Play 3

11 p.m. Bride of Chucky

NEXT: Week 3 [pagebreak]

Oct. 16

SyFy

9 a.m. The Possession

11 a.m. Stake Land 2

1 p.m. Stake Land

3 p.m. Warm Bodies

5 p.m. Wrong Turn 5: Bloodlines

7 p.m. Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

9 p.m. Wrong Turn

11 p.m. Sinister

MTV

3:40 p.m. Friday After Next

6 p.m. Friday

8:20 p.m.Friday After Next

10:40 p.m.Friday

FXX

4 p.m. – 8 p.m.The Simpsons Treehouse of Horror marathon

Fox

8 p.m.The Simpsons Treehouse of Horror XXVII

TCM: Monster of the Month: Frankenstein

8 p.m. The Curse of Frankenstein (1957)

9:45 p.m. The Revenge of Frankenstein (1958)

11:15 p.m. Black Cats and Broomsticks (1955)

11:15 p.m. Who’s Superstitious? short (1943)

12 a.m. Kurutta Ippeiji (1926)

AMC FearFest

7 a.m. The Walking Dead all-day marathon

Oct. 17

SyFy

6 a.m. Darklight

8 a.m. Day of Reckoning

10 a.m. Sinister

12:30 a.m. Wrong Turn 5: Bloodlines

2:30 p.m. Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

4:30 p.m. Wrong Turn 6:30 p.m. The Incredible Hulk

9 p.m. Maleficent

11 p.m. Silent Hill: Revelation

Food Network

4 p.m. – 8 p.m. Halloween Wars marathon

TCM: Star of the Month: Christopher Lee

8 p.m.Horror Hotel (1960)

9:30 p.m. Horror Express (1972)

11:15 p.m.The House that Dripped Blood (1970)

1:15 a.m.The Creeping Flesh (1972)

3 a.m. The Oblong Box (1969)

4:45 a.m.The House that Dripped Blood (1970)

AMC FearFest

9 a.m. Tales from the Crypt Presents Demon Knight

10:30 a.m.The Omen

1 p.m. Damien: Omen II

3:30 p.m.Omen III: The Final Conflict

6 p.m. The Walking Dead marathon continues

Oct. 18

SyFy

7:30 a.m. We Are Still Here

9:30 a.m. Mary Shelley’s Frankenstein

12 p.m. Silent Hill: Revelation

2 p.m. The Incredible Hulk

4:30 p.m. Push

7 p.m. Maleficent

MTV

6:30 p.m. Carrie

9 p.m. Scream: The TV Series Halloween Special 11:02 p.m. Texas Chainsaw 3D

IFC

6 a.m. The Shining Part 1

8 a.m. The Shining Part 2

10 a.m. The Shining Part 3

12 p.m. The Shining Part 1

2 p.m. The Shining Part 2

4 p.m. The Shining Part 3

AMC FearFest

9 a.m. House of Haunted Hill

11 a.m.The Amityville Horror

1:30 p.m.Amityville II: The Possession

4 p.m. The Amityville Horror

6 p.m. The Walking Dead marathon continues

Oct. 19

ABC

8 p.m. It’s the Great Pumpkin,Charlie Brown!

AMC FearFest

10 a.m. Alien

12:30 p.m. Aliens

3:30 p.m. Alien 3

6 p.m. The Walking Dead marathon

Freeform: 13 Nights of Halloween

7 p.m. R.L. Stine’s Monsterville: Cabinet of Souls

9 p.m. Hocus Pocus

Oct. 20

SyFy

6 a.m. Goblin

8 a.m. Rise of the Zombies

10 a.m. Identity

12 p.m. The Box

2:30 p.m. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

5 p.m. Lake Placid

7 p.m. The Cabin in the Woods

9 p.m. Zombieland

11 p.m. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Fox

8 p.m. The Rocky Horror Picture Show: Let’s Do the Time Warp Again

AMC FearFest

10 a.m. The Exorcist

12:45 p.m. Exorcist II: The Heretic

3:15 p.m. The Exorcist

6:00 p.m. The Walking Dead marathon

Freeform: 13 Nights of Halloween

7 p.m. The Addams Family

9 p.m. Addams Family Values

Oct. 21

IFC

7 a.m. The Shining

10:15 a.m. Daybreakers

12:30 p.m. The Hills Have Eyes II

2:30 p.m. The Shining

5:45 p.m. Pitch Black

8 p.m. The Chronicles of Riddick

10:30 p.m. The Chronicles of Riddick

AMC FearFest

10 a.m. Children of the Corn II: The Final Sacrifice

12 p.m. Children of the Corn III: Urban Harvest 

2 p.m. Hellraiser

4 p.m. Hellbound: Hellraiser II

6 p.m. The Walking Dead marathon 

Freeform: 13 Nights of Halloween

8:30 a.m. Sleepy Hallow

IFC

7 a.m. The Shining

10:15 a.m. Daybreakers

12:30 p.m. The Hills Have Eyes 2

2:30 p.m. The Shining

5:45 p.m. Pitch Black

TCM: Evil Scientists and Doctors

8 p.m. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)

10 p.m. Eyes Without a Face (1960)

11:45 p.m. The Body Snatcher (1945)

Oct. 22

TNT

12 p.m. Resident Evil: Retribution

2 p.m. The Matrix

5 p.m. The Matrix Revolutions

8 p.m. The Dark Knight

SyFy

9 a.m. Willard

11 a.m. The Town That Dreaded Sundown

1 p.m. Drag Me to Hell

3 p.m. House at the End of the Street

5 p.m. The Texas Chainsaw Massacre

7 p.m. The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

9 p.m. Shadows of the Dead

11 p.m. The Faculty

Lifetime

12 p.m. My Stepdaughter

2 p.m. Not With My Daughter

4 p.m. The Stepchild

6 p.m. Stalked by My Neighbor

8 p.m. Death of a Vegas Showgirl

10:02 p.m. Lethal Seduction

IFC

6:30 a.m. The She-Creature

8:15 a.m. The Horror of Party Beach

10 a.m. Fiend Without a Face

11:45 a.m. First Blood

FXX

10:30 a.m. Super 8

1 p.m. 47 Ronin

3:30 p.m. Devil’s Due

5:30 p.m. Deliver Us From Evil

8 p.m. The Twilight Saga: Eclipse

10:30 p.m. The Twilight Saga: Eclipse

Food Network

8 p.m. Chopped Halloween episodes marathon

AMC FearFest

11 a.m. All day The Walking Dead marathon

Freeform: 13 Nights of Halloween

4:40 p.m. Scooby Doo

6:50 p.m. Scooby Doo 2: Monsters Unleashed

9 p.m. Disney Pixar’s Monsters University

TCM: Swimming with Sharks

8 p.m. Jaws

10:15 p.m. Jaws 2

12:15 a.m. Jaws 3

NEXT: The final week [pagebreak]

Oct. 23

SyFy

9 a.m. Phantasm: Remastered

11 a.m. Shadows of the Dead

1 p.m. The Crooked Man

3 p.m. The Texas Chainsaw Massacre

5 p.m. The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

7 p.m. The Faculty

9 p.m. I, Frankenstein

11 p.m. Mary Shelley’s Frankenstein

Lifetime

11 a.m. Fatal Obsession

1 p.m. Honor Student

3 p.m. A Wife’s Suspicion

5 p.m. Death of a Vegas Showgirl

7 p.m. Troubled Child

9 p.m. Killing Mommy

11:02 p.m. Troubled Child

FXX

8 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones

10 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones

AMC FearFest

11:30 a.m. All day The Walking Dead marathon 

Freeform: 13 Nights of Halloween

6:50 p.m. Disney Pixar’s Toy Story of TERROR!

7:20 p.m. Disney Pixar’s Monsters University

TCM: Monster of the Month: Frankenstein

8 p.m. Frankenstein Created Woman (1967)

10 p.m. Frankenstein Must Be Destroyed (1970)

12 a.m. The Phantom Carriage (1921)

Oct. 24

SyFy

7 a.m. Mary Shelley’s Frankenstein

9:30 a.m. Lake Placid

11:30 a.m. The Grudge 2

1:30 p.m. The Grudge 3

3:30 p.m. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

6 p.m. I, Frankenstein

8 p.m. Blade: Trinity

10:30 p.m. Blade

FXX

6 p.m. The Simpsons Treehouse of Horror marathon

Food Network

2 p.m. All day Halloween themed episodes from Cake Wars, Halloween Wars, Cake Wars, Chopped, and Halloween Baking Championship

AMC FearFest

11:00 a.m. Silver Bullet

1 p.m. Cujo

3 p.m. Firestarter

5:30 p.m. Thinner

7:30 p.m. 1408

10 p.m. Carrie

Freeform: 13 Nights of Halloween

9 p.m. Hocus Pocus

TCM: Star of the Month: Christopher Lee

8 p.m. Horror of Dracula (1958)

9:30 p.m. Dracula, Prince of Darkness (1965)

11:15 p.m. Dracula Has Risen From the Grave (1969)

1 a.m. Taste the Blood of Dracula (1970)

2:45 a.m. Scars of Dracula (1970)

4:30 a.m. Dracula A.D. 1972 (1972)

Oct. 25

FXX

8 p.m. The Simpsons Treehouse of Horror marathon continues

AMC FearFest

9 a.m. Rosemary’s Baby

12 p.m. The Mummy

3 p.m. The Mummy Returns

6 p.m. Tremors

8 p.m. Tremors 2: Aftershocks

10:15 p.m. Tremors 3: Back to Perfection

Freeform: 13 Nights of Halloween

6 p.m. Addams Family Values

Oct. 26

SyFy

6 a.m. Ghost Hunters marathon

IFC

7:30 a.m. The Mist

10:15 a.m. Daybreakers

12:30 p.m. The Hills Have Eyes II

2:30 p.m. The Mist

5:15 p.m. Hostel

7:15 p.m. Orphan

FX

6 p.m. The Purge

8 p.m. The Purge: Anarchy

Food Network

4 p.m. Chopped Halloween themed episodes

AMC FearFest

11:30 p.m. Underworld

2 p.m. Underworld: Evolution

4 p.m. Underworld: Rise of the Lycans

6 p.m. Child’s Play 2

8 p.m. Child’s Play 3

10 p.m. Bride of Chucky

Freeform: 13 Nights of Halloween

6 p.m. Dark Shadows

Oct. 27

SyFy

7:30 a.m. Red: Werewolf Hunter

9:30 a.m. American Horror House

11:30 a.m. Darkness Falls

1:30 p.m. The Omen

4 p.m. Wrong Turn

6 p.m. Legion

8 p.m. Angels & Demons

11 p.m. House at the End of the Street

FXX

8 p.m. The Simpsons Treehouse of Horror marathon continues

BBC America

10 a.m Psycho

12:30 p.m. The Birds

3:30 p.m. Psycho

6 p.m. The Birds

9 p.m. The Living and the Dead

10:15 p.m. The Living and the Dead

11:30 p.m. The Living and the Dead

AMC FearFest

11:30 a.m. Fright Night

2 p.m. Bride of Chucky

4 p.m. Seed of Chucky

6 p.m. A Nightmare on Elm Street

8 p.m. A Nightmare on Elm Street

10 p.m. A Nightmare on Elm Street

Freeform: 13 Nights of Halloween

4 p.m. The Goonies

6:30 p.m. Sleepy Hollow

Oct. 28

AMC FearFest

9:30 a.m. 6 Souls

12 p.m. The Grudge

2 p.m. A Nightmare on Elm Street

4 p.m. Freddy vs. Jason

6 p.m. Friday the 13th

8 p.m. Friday the 13th, Part 2

9:59 p.m. Friday the 13th – Part III

11:59 p.m. The Walking Dead

Freeform: 13 Nights of Halloween

4:30 p.m. The Hunger Games

7:30 p.m. The Hunger Games: Catching Fire

TCM: Universal Horror

8 p.m. Dracula (1931)

9:30 p.m. The Mummy (1932)

11 p.m. The Invisible Man (1933)

Oct. 29

SyFy

9 a.m. Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

11 a.m. Stake Land

1 p.m. Stake Land 2

3 p.m. Resident Evil: Apocalypse

5 p.m. Resident Evil: Afterlife

7 p.m. Zombieland

9 p.m. The Night Before Halloween

11 p.m. Zombieland

Starz Encore

6:43 a.m. Day of the Dead

8:10 p.m. The Fly

9:45 a.m. Prom Night

11:15 a.m. Army of Darkness

12:40 p.m. The Prophecy

2:20 p.m. The Cave

4 p.m. I Know What You Did Last Summer

5:45 p.m. I Still Know What You Did Last Summer

7:30 p.m. Prom Night

9 p.m. The Skeleton Key

10:50 p.m. John Carpenter’s Vampires

Pop

12 p.m. Most Scream-Worthy Movie Moments

1 p.m. Saw

3:30 p.m. Saw II

5:30 p.m. Saw 3

8 p.m. Saw IV

10 p.m. Saw V

IFC

8 a.m. The Brain Eaters

9:15 a.m. The Shining – Part 1

11:15 a.m. The Shining – Part 2

1:15 p.m. The Shining – Part 3

3:15 p.m. Mimic 2

5:15 p.m. The Mist

8 p.m. The Chronicles of Riddick

10:30 p.m. Pitch Black

History

7 a.m. Bloodlines: The Dracula Family Tree

8 a.m. Vampire Secrets

10 a.m. The Real Story of Halloween

11 a.m. – 7 p.m. Haunted History marathon

7 p.m. Bigfoot marathon starts

HBO

7:25 a.m. Monsters vs. Aliens

10 a.m. Casper

11:45 a.m. The Haunted Mansion

2:15 p.m. I Am Legend

6:15 p.m Seventh Son

8 p.m. Poltergeist

FXX

9:30 a.m. Deliver Us From Evil

12 p.m. Paranormal Activity

2 p.m. Paranormal Activity

4 p.m. Paranormal Activity 3v

6 p.m. Paranormal Activity 4

8 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones

10 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones

Comedy Central

11:20 a.m. A Haunted House

1:30 p.m. A Haunted House 2

3:35 p.m. – 10 p.m. South Park Halloween episodes

AMC FearFest

5:04 a.m. Friday the 13th — A New Beginning

7:04 a.m. Friday the 13th, Part VI: Jason Lives

9:03 a.m. Friday the 13th Part VII — The New Blood

11:02 a.m. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1:02 p.m. Jason Goes to Hell: The Final Friday

3 p.m. Jason X

5 p.m. Friday the 13th

7 p.m. Halloween

9 p.m. Halloween II

11 p.m. Halloween III: Season of the Witch

Freeform: 13 Nights of Halloween

5:15 p.m. The Addams Family

7:20 p.m. Addams Family Values

TCM

12:15 a.m. The Wolf Man (1941)

1:30 a.m. The Black Cat (1934)

2:45 a.m. The Uninvited (1944)

4:30 a.m. Island of Lost Souls (1933)

12 p.m. The Black Scorpion (1957)

1:45 p.m. The Blob (1958)

3:15 p.m. Village of the Damned (1961)

4:45 p.m. The Thing from Another World (1951)

6:30 p.m. Earth vs. the Flying Saucers (1956)

Primetime: Underground Above Ground

8 p.m. Blood and Black Lace (1964)

9:30 p.m. Carnival of Souls (1962)

11 p.m. It’s Alive (1974)

12:45 a.m. The Baby (1973)

Oct. 30

SyFy

9 a.m. House of Bones

11 a.m. Children of the Corn

1 p.m. Resident Evil: Afterlife

3 p.m. The Night Before Halloween

5 p.m. Wrong Turn

7 p.m. Jeepers Creepers 2

9 p.m. The Strangers

11 p.m. You’re Next

Starz Encore

7:20 a.m. Blade II

9:20 a.m. The Midnight Meat Train

11:05 a.m. Pet Sematary

12:50 p.m. Bram Stoker’s Dracula

3 p.m. 30 Days of Night

4:55 p.m. Red State

6:30 p.m. The Wicker Man

8 p.m. Blade II

10 p.m. Child’s Play

11:30 p.m. Pet Sematary

IFC

6 a.m. Undead

8:15 a.m. Stephen King’s The Langoliers

10:15 p.m. Stephen King’s The Langoliers

12:30 p.m. Read Dragon

3:15 p.m. The Hills Have Eyes II

5:15 p.m. Orphan

8 p.m. Hostel

10 p.m. Hostel

FXX

8 a.m. Paranormal Activity 2

10 a.m. Paranormal Activity 3

12 p.m. Paranormal Activity 4

2 p.m. Paranormal Activity: The Marked Ones

4 p.m. – 8 p.m. The Simpsons

8 p.m. This Is The End

10:30 p.m. This Is The End

Comedy Central

11:53 p.m. A Haunted House 2

2 p.m. The World’s End

4:45 p.m. Shaun of the Dead

6:55 p.m. A Haunted House

9 p.m. A Haunted House 2

BBC America

8 a.m. Rear Window

10:30 a.m. Vertigo

1:30 p.m. Psycho

4 p.m. The Birds

7 p.m. Psycho

9:30 p.m. The Birds

AMC FearFest

1 a.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers

2:58 a.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

4:58 a.m Halloween

7:28 a.m. Halloween II

9:55 a.m. Halloween

11:55 a.m. Halloween II

1:55 p.m. Halloween III: Season of the Witch

3:55 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers

5:55 p.m Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

7:55 p.m. The Walking Dead

9 p.m. The Walking Dead

10:06 p.m. Talking Dead

11:05 p.m. The Walking Dead

Freeform: 13 Nights of Halloween

7:25 p.m. Hocus Pocus

9:30 p.m. Sleepy Hollow

TCM

8 p.m. Young Frankenstein (1974)

10 p.m. Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948)

12 a.m. The Monster (1925)

Oct. 31

SyFy

6:30 a.m. Grave Halloween

8:30 a.m. You’re Next

10:30 a.m. The Cabin in the Woods

12:30 p.m. Wrong Turn

2:30 p.m. Sinister

5 p.m. Jeepers Creepers 2

7 p.m. The Strangers

9 p.m. Zombieland

11 p.m. The Cabin in the Woods

Starz Encore

6:45 a.m. Bram Stoker’s Dracula

8:55 a.m. Night of the Living Dead

10:35 a.m. Candyman

12:15 p.m. Halloween H2O: 20 Years Later

1:45 p.m. The Exorcism of Emily Rose

3:50 p.m. Silent Hill

6 p.m. Halloween: The Curse of Michael Myers

7:30 p.m. Halloween H2O: 20 Years Later

9 p.m. Fright Night

10:50 p.m. The Evil Dead

Spike

9 a.m. R.I.P.D.

11 a.m. Silence of the Lambs

2 p.m. Thirteen Ghosts

4 p.m. Scream 4

6:30 p.m. The Last House on the Left

9 p.m. Thirteen Ghosts

11 p.m. R.I.P.D

IFC

8 a.m. Salem’s Lot: Part 1

10:15 a.m. Salem’s Lot: Part 2

12:30 p.m. Salem’s Lot

2:30 p.m. Salem’s Lot

4:30 p.m. The Shining

7:45 p.m. The Shining

11 p.m. Stan Against Evil – Dig Me Up Dig Me Down

11:30 p.m. Stan Against Evil – Dig Me Up Dig Me Down

FXX

11:30 a.m. starts all day The Simpsons – Treehouse of Horror marathon

Comedy Central

9 a.m. Saturday Night Live – Halloween Special (2001)

10:45 a.m. Jeff Dunham: Minding the Monsters

12 p.m. Shaun of the Dead

2 p.m. A Haunted House 2

4 p.m. Shaun of the Dead

6 p.m. Jeff Dunham: Minding the Monsters

7 p.m. Jeff Dunham: Minding the Monsters

8 p.m. – 11 p.m. South Park Halloween episodes

Cinemax

6:55 a.m. Village of the Damned

8:35 a.m. The Children

10 a.m. Godsend

11:45 a.m. Scream 3

1:45 p.m. The Visit

3:20 p.m. Sinister 2

5 p.m. The Order

6:45 p.m. The Pyramid

8:15 p.m. Resident Evil

10 p.m. The Last Witch Hunter

11:50 p.m. Krampus

BBC America

6 a.m. – 6 p.m. Doctor Who Halloween themed episodes

6 p.m. Interview With the Vampire

8 p.m. Interview With the Vampire

10 p.m. Psycho

AMC FearFest

9 a.m. Halloween

11:30 a.m. Halloween II

2 p.m. Halloween

4 p.m. Halloween II

6 p.m. Halloween 4: The Return of Michael Myers

8 p.m. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

10 p.m. Halloween

Freeform: 13 Nights of Halloween

7 p.m. Addams Family Values

9 p.m. Hocus Pocus

TCM

8:30 a.m. I Walked With a Zombie (1943)

9:45 a.m. Dementia 13 (1963)

11:15 a.m. House of Wax (1953)

12:45 p.m. Black Sabbath (1945)

2:30 p.m. Dead of Night (1945)

4:30 p.m. House on Haunted Hill (1958)

6 p.m. The Haunting (1963)

8 p.m. The Devil’s Bride (1968)

9:45 p.m. The Mummy (1959)

11:30 p.m. The Hounds of the Baskervilles (1959)

Nov. 1

1:15 a.m. Scream of Fear (1961)

2:45 a.m. The Two Faces of Dr. Jekyll (1961)

4:30 a.m. To the Devil a Daughter (1976)