Entertainment Weekly

Stay Connected

Subscribe

Advertise With Us

Learn More

Skip to content

Article

Critics' Choice Awards 2016 winners list

Posted on

Just days after members of the Academy of Motion Picture Arts & Sciences made their picks for the best films of 2015, the critics had their say in the matter. On Sunday night in Santa Monica, California, the 21st annual Critics’ Choice Awards were handed out to honor the best in film and television.

This year, that meant Spotlight and Mad Max: Fury Road. Tom McCarthy’s drama about the Boston Globe reporting team who uncovered decades of sex abuse within the Catholic Church was named best picture, one of three awards it won on Sunday night. (Spotlight was also victorious in the best ensemble and best original screenplay categories.)

But it was George Miller’s blockbuster that was the night’s big winner. After scoring an impressive 10 nominations from the Academy Awards on Thursday, Mad Max: Fury Road won nine awards from critics, including best director (for Miller), best action movie, and best actor and actress in an action movie (Charlize Theron and Tom Hardy, respectively).

Acting winners included presumed Oscar favorites Leonardo DiCaprio (best actor for The Revenant), Brie Larson (best actress for Room), Sylvester Stallone (best supporting actor for Creed), and Alicia Vikander (best supporting actress for The Danish Girl).

Other notable selections on Sunday night: The Big Short (best comedy, best adapted screenplay, and best comedy actor for Christian Bale), and Amy Schumer (MVP Award, best comedy actress for Trainwreck).

Television winners included Mr. Robot (best drama series), Fargo (best limited series), Master of None (best comedy series), Rachel Bloom (comedy actress for Crazy Ex Girlfriend), Jeffrey Tambor (comedy actor for Transparent), Carrie Coon (drama actress for The Leftovers), and Rami Malek (drama actor for Mr. Robot). Outlander won most binge-worthy series, as voted on by Critics’ Choice Awards viewers.

Check out the full list of winners and nominees below.

GALLERY: All the red-carpet style from the Critics’ Choice Awards

MOVIES

BEST PICTURE

The Big Short

Bridge of Spies

Brooklyn

Carol

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Room

Sicario

WINNER: Spotlight

BEST ACTOR

Bryan Cranston – Trumbo

Matt Damon – The Martian

Johnny Depp – Black Mass

WINNER: Leonardo DiCaprio – The Revenant

Michael Fassbender – Steve Jobs

Eddie Redmayne – The Danish Girl

BEST ACTRESS

Cate Blanchett – Carol

WINNER: Brie Larson – Room

Jennifer Lawrence – Joy

Charlotte Rampling – 45 Years

Saoirse Ronan – Brooklyn

Charlize Theron – Mad Max: Fury Road

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano – Love & Mercy

Tom Hardy – The Revenant

Mark Ruffalo – Spotlight

Mark Rylance – Bridge of Spies

Michael Shannon – 99 Homes

WINNER: Sylvester Stallone – Creed

BEST SUPPORTING ACTRESS

Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight

Rooney Mara – Carol

Rachel McAdams – Spotlight

Helen Mirren – Trumbo

WINNER: Alicia Vikander – The Danish Girl

Kate Winslet – Steve Jobs

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Abraham Attah – Beasts of No Nation

RJ Cyler – Me and Earl and the Dying Girl

Shameik Moore – Dope

Milo Parker – Mr. Holmes

WINNER: Jacob Tremblay – Room

BEST ACTING ENSEMBLE

The Big Short

The Hateful Eight

WINNER: Spotlight

Straight Outta Compton

Trumbo

BEST DIRECTOR

Todd Haynes – Carol

Alejandro González Iñárritu – The Revenant

Tom McCarthy – Spotlight

WINNER: George Miller – Mad Max: Fury Road

Ridley Scott – The Martian

Steven Spielberg – Bridge of Spies

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen – Bridge of Spies

Alex Garland – Ex Machina

Quentin Tarantino – The Hateful Eight

Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – Inside Out

WINNER: Josh Singer and Tom McCarthy – Spotlight

BEST ADAPTED SCREENPLAY

WINNER: Charles Randolph and Adam McKay – The Big Short

Nick Hornby – Brooklyn

Drew Goddard – The Martian

Emma Donoghue – Room

Aaron Sorkin – Steve Jobs

BEST CINEMATOGRAPHY

Carol – Ed Lachman

The Hateful Eight – Robert Richardson

Mad Max: Fury Road – John Seale

The Martian – Dariusz Wolski

WINNER: The Revenant – Emmanuel Lubezki

Sicario – Roger Deakins

BEST PRODUCTION DESIGN

Bridge of Spies – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo

Brooklyn – François Séguin, Jennifer Oman and Louise Tremblay

Carol – Judy Becker, Heather Loeffler

The Danish Girl – Eve Stewart, Michael Standish

WINNER: Mad Max: Fury Road – Colin Gibson

The Martian – Arthur Max, Celia Bobak

BEST EDITING

The Big Short – Hank Corwin

WINNER: Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel

The Martian – Pietro Scalia

The Revenant – Stephen Mirrione

Spotlight – Tom McArdle

BEST COSTUME DESIGN

Brooklyn – Odile Dicks-Mireaux

Carol – Sandy Powell

Cinderella – Sandy Powell

The Danish Girl – Paco Delgado

WINNER: Mad Max: Fury Road – Jenny Beavan

BEST HAIR & MAKEUP

Black Mass

Carol

The Danish Girl

The Hateful Eight

WINNER: Mad Max: Fury Road

The Revenant

BEST VISUAL EFFECTS

Ex Machina

Jurassic World

WINNER: Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

The Walk

BEST ANIMATED FEATURE

Anomalisa

The Good Dinosaur

WINNER: Inside Out

The Peanuts Movie

Shaun the Sheep Movie

BEST ACTION MOVIE

Furious 7

Jurassic World

WINNER: Mad Max: Fury Road

Mission Impossible: Rogue Nation

Sicario

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE

Daniel Craig – Spectre

Tom Cruise – Mission Impossible: Rogue Nation

WINNER: Tom Hardy – Mad Max: Fury Road

Chris Pratt – Jurassic World

Paul Rudd – Ant-Man

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE

Emily Blunt – Sicario

Rebecca Ferguson – Mission Impossible: Rogue Nation

Bryce Dallas Howard – Jurassic World

Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

WINNER: Charlize Theron – Mad Max: Fury Road

BEST COMEDY

WINNER: The Big Short

Inside Out

Joy

Sisters

Spy

Trainwreck

BEST ACTOR IN A COMEDY

WINNER: Christian Bale – The Big Short

Steve Carell – The Big Short

Robert De Niro – The Intern

Bill Hader – Trainwreck

Jason Statham – Spy

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Tina Fey – Sisters

Jennifer Lawrence – Joy

Melissa McCarthy – Spy

WINNER: Amy Schumer – Trainwreck

Lily Tomlin – Grandma

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE

WINNER: Ex Machina

It Follows

Jurassic World

Mad Max: Fury Road

The Martian

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

The Assassin

Goodnight Mommy

Mustang

The Second Mother

WINNER: Son of Saul 

BEST DOCUMENTARY FEATURE

WINNER: Amy

Cartel Land

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

He Named Me Malala

The Look of Silence

Where to Invade Next

BEST SONG

Fifty Shades of Grey – “Love Me Like You Do”

WINNER: Furious 7 – “See You Again”

The Hunting Ground – “Til It Happens To You”

Love & Mercy – “One Kind of Love”

Spectre – “Writing’s on the Wall”

Youth – “Simple Song #3”

BEST SCORE

Carol – Carter Burwell

WINNER: The Hateful Eight – Ennio Morricone

The Revenant – Ryuichi Sakamoto and Alva Noto

Sicario – Johann Johannsson

Spotlight – Howard Shore

TELEVISION

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Anthony Anderson – Black-ish – ABC

Aziz Ansari – Master of None – Netflix

Will Forte – The Last Man on Earth – Fox

Randall Park – Fresh Off the Boat – ABC

Fred Savage – The Grinder – Fox

WINNER: Jeffrey Tambor – Transparent – Amazon

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Hugh Dancy – Hannibal – NBC

WINNER: Rami Malek – Mr. Robot – USA

Clive Owen – The Knick – Cinemax

Liev Schreiber – Ray Donovan – Showtime

Justin Theroux – The Leftovers – HBO

Aden Young – Rectify – Sundance

BEST ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

Wes Bentley – American Horror Story: Hotel – FX Networks

Martin Clunes – Arthur & George – PBS

WINNER: Idris Elba – Luther – BBC America

Oscar Isaac – Show Me a Hero – HBO

Vincent Kartheiser – Saints & Strangers – National Geographic Channel

Patrick Wilson – Fargo – FX Networks

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

WINNER: Rachel Bloom – Crazy Ex-Girlfriend – The CW

Aya Cash – You’re the Worst – FX Networks

Wendi McLendon-Covey – The Goldbergs – ABC

Gina Rodriguez – Jane the Virgin – The CW

Tracee Ellis Ross – Black-ish – ABC

Constance Wu – Fresh Off the Boat – ABC

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Shiri Appleby – UnREAL – Lifetime

WINNER: Carrie Coon – The Leftovers – HBO

Viola Davis – How to Get Away With Murder – ABC

Eva Green – Penny Dreadful – Showtime

Taraji P. Henson – Empire – Fox

Krysten Ritter – Jessica Jones – Netflix

BEST ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

Kathy Bates – American Horror Story: Hotel – FX Networks

WINNER: Kirsten Dunst – Fargo – FX Networks

Sarah Hay – Flesh and Bone – Starz

Alyvia Alyn Lind – Dolly Parton’s Coat of Many Colors – NBC

Rachel McAdams – True Detective – HBO

Shanice Williams – The Wiz Live! – NBC

BEST COMEDY SERIES

Black-ish – ABC

Catastrophe – Amazon

Jane the Virgin – The CW

WINNER: Master of None – Netflix

The Last Man on Earth – Fox

Transparent – Amazon

You’re the Worst – FX Networks

BEST DRAMA SERIES

Empire – Fox

WINNER: Mr. Robot – USA

Penny Dreadful – Showtime

Rectify – Sundance

The Knick – Cinemax

The Leftovers – HBO

UnREAL – Lifetime

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Ellen Burstyn – Mom – CBS

Anjelica Huston – Transparent – Amazon

Cherry Jones – Transparent – Amazon

Jenifer Lewis – Black-ish – ABC

WINNER: Timothy Olyphant – The Grinder – Fox

John Slattery – Wet Hot American Summer: First Day of Camp – Netflix

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Richard Armitage – Hannibal – NBC

Justin Kirk – Manhattan – WGN America

Patti LuPone – Penny Dreadful – Showtime

WINNER: Margo Martindale – The Good Wife – CBS

Marisa Tomei – Empire – Fox

B.D. Wong – Mr. Robot – USA

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

Childhood’s End – Syfy

WINNER: Fargo – FX Networks

Luther – BBC America

Saints & Strangers – National Geographic Channel

Show Me a Hero – HBO

The Wiz Live! – NBC

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

WINNER: Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine – Fox

Jaime Camil – Jane the Virgin – The CW

Jay Duplass – Transparent – Amazon

Neil Flynn – The Middle – ABC

Keegan-Michael Key – Playing House – USA

Mel Rodriguez – Getting On – HBO

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Clayne Crawford – Rectify – Sundance

Christopher EcclestonThe Leftovers – HBO

Andre Holland – The Knick – Cinemax

Jonathan Jackson – Nashville – ABC

Rufus Sewell – The Man in the High Castle – Amazon 

WINNER: Christian Slater – Mr. Robot – USA

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

David Alan GrierThe Wiz Live! – NBC

Ne-YoThe Wiz Live! – NBC

Nick OffermanFargo – FX Networks

WINNER: Jesse PlemonsFargo – FX Networks

Raoul Trujillo – Saints & Strangers – National Geographic Channel

Bokeem Woodbine – Fargo – FX Networks

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

WINNER: Mayim Bialik – The Big Bang Theory – CBS

Kether Donohue – You’re the Worst – FX Networks

Allison Janney – Mom – CBS

Judith Light – Transparent – Amazon

Niecy Nash – Getting On – HBO

Eden Sher – The Middle – ABC

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Ann Dowd – The Leftovers – HBO

Regina King – The Leftovers – HBO Helen

McCrory – Penny Dreadful – Showtime

Hayden Panettiere – Nashville – ABC

Maura Tierney – The Affair – Showtime

WINNER: Constance Zimmer – UnREAL – Lifetime

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

Mary J. Blige – The Wiz Live! – NBC

Laura Haddock – Luther – BBC America

Cristin Milioti – Fargo – FX Networks

Sarah Paulson – American Horror Story: Hotel – FX Networks

Winona Ryder – Show Me a Hero – HBO

WINNER: Jean Smart – Fargo – FX Networks

BEST ANIMATION SERIES

Bob’s Burgers – Fox

WINNER: BoJack Horseman – Netflix

South Park – Comedy Central

Star Wars Rebels – Disney XD

The Simpsons – Fox

BEST REALITY SHOW – COMPETITION

Chopped – Food Network

Face Off – Syfy

MasterChef Junior – Fox

Survivor – CBS

The Amazing Race – CBS 

WINNER: The Voice – NBC

BEST REALITY SHOW HOST 

Ted Allen – Chopped – Food Network

Phil KeoghanThe Amazing Race – CBS

WINNER: James Lipton – Inside the Actors Studio – Bravo

Jane Lynch – Hollywood Game Night – NBC

Jeff ProbstSurvivor – CBS

Gordon Ramsay – Hell’s Kitchen – Fox B

BEST STRUCTURED REALITY SHOW

Antiques Roadshow – PBS

Inside The Actors Studio – Bravo

MythBusters – Discovery

Project Greenlight – HBO

WINNER: Shark Tank – ABC

Undercover Boss – CBS

BEST TALK SHOW

Jimmy Kimmel Live! – ABC

WINNER: Last Week Tonight with John Oliver – HBO

The Daily Show with Jon Stewart – Comedy Central

The Graham Norton Show – BBC America

The Late Late Show with James Corden – CBS

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – NBC

BEST UNSTRUCTURED REALITY SHOW

WINNER: Anthony Bourdain: Parts Unknown – CNN

Cops – Spike

Deadliest Catch – Discovery

Intervention – A&E

Naked and Afraid – Discovery

Pawn Stars – History

Comments