Entertainment Weekly

Stay Connected

Subscribe

Advertise With Us

Learn More

Skip to content

Article

2015 Saturn Awards: 'Captain America: Winter Soldier,' 'Walking Dead' lead nominees

Posted on

The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror films on Tuesday announced the nominees for the 2015 Saturn Awards. The awards, which honor achievements in science fiction, fantasy, and horror in film and television, will be presented on June 25.

Captain America: The Winter Soldier leads this year’s back with 11 nominations, followed closely by Interstellar with 10 and Guardians of the Galaxy with nine. On the television front, The Walking Dead is the frontrunner with seven nods, followed closely by Hannibal, which has six. 

Check out the full list of nominees below:

FILM

Best Comic Book-to-Film Release

The Amazing Spider-Man 2

Captain America: The Winter Soldier

Guardians of the Galaxy

X-Men: Days of Future Past

Best Science Fiction Film Release

Dawn of the Planet of the Apes

Edge of Tomorrow

Godzilla

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

Interstellar

The Zero Theorem

Best Fantasy Film Release

Birdman

The Grand Budapest Hotel

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Into the Woods

Maleficent

Paddington

Best Horror Film Release

Annabelle

The Babadook

Dracula Untold

Horns

Only Lovers Left Alive

The Purge: Anarchy

Best Thriller Film Release

American Sniper

The Equalizer

Gone Girl

The Guest

The Imitation Game

Nightcrawler

Best Action / Adventure Film Release

Exodus: Gods and Kings

Inherent Vice

Lucy

Noah

Snowpiercer

Unbroken

Best Actor in a Film

Tom Cruise, Edge of Tomorrow

Chris Evans, Captain America: The Winter Soldier

Jake Gyllenhaal, Nightcrawler

Michael Keaton, Birdman

Matthew McConaughey, Interstellar

Chris Prat, Guardians of the Galaxy

Dan Stevens, The Guest

Best Actress in a Film

Emily Blunt, Edge of Tomorrow

Essie Davis, The Babadook

Anne Hathaway, Interstellar

Angelina Jolie, Maleficent

Jennifer Lawrence, The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

Rosemund Pike, Gone Girl

Best Supporting Actor in a Film

Richard Armitage, The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Josh Brolin, Inherent Vice

Samuel L. Jackson, Captain America: The Winter Soldier

Anthony Mackie, Captain America: The Winter Soldier

Andy Serkis, Dawn of the Planet of the Apes

J.K. Simmons, Whiplash

Best Supporting Actress in a Film

Jessica Chastain, Interstellar

Scarlett Johansson, Captain America: The Winter Soldier

Evangeline Lily, The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Rene Russo, Nightcrawler

Emma Stone, Birdman

Meryl Streep, Into the Woods

Best Performance by a Younger Actor in a Film

Elle Fanning, Maleficent

MacKenzie Foy, Interstellar

Chloe Grace Moretz, The Equalizer 

Tony Revolori, The Grand Budapest Hotel

Kodi Smit-McPhee, Dawn of the Planet of the Apes

Noah Wiseman, The Babadook

Best Film Director

Alejandro G. Innarritu,  Birdman

James Gunn,  Guardians of the Galaxy

Doug Liman, Edge of Tomorrow

Christopher Nolan, Interstellar

Matt Reeves, Dawn of the Planet of the Apes

Joe Russo, Anthony Russo, Captain America: The Winter Soldier

Bryan Singer, X-Men: Days of Future Past

Best Film Writing

Captain America: Winter Soldier  Stephen McFeely, Christopher Markus

Edge of  Tomorrow  Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth

The Grand Budapest  Hotel   Wes Anderson

Guardians of the Galaxy  James Gunn, Nicole Perlman

The Hobbit: The Battle of the Five Armies Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro

Whiplash Damien Chazelle

Best Film Editing

Captain America: The Winter Soldier, Jeffrey Ford, Matthew Schmidt

Edge of Tomorrow, James Herbert, Laura Jennings

Guardians of the Galaxy, Fred Raskin, Hughes Winborne, Craig Wood

Interstellar, Lee Smith

Unbroken, William Goldenberg, Tim Squyres

X-Men: Days of Future Past, John Ottman

Best Film Production Design

Captain America: The Winter Soldier, Peter Wenham

Dawn of the Planet of the Apes, James Chinlund

The Grand Budapest Hotel, Adam Stockhausen

Guardians of the Galaxy, Charles Wood

Interstellar, Nathan Crowley

Into the Woods, Dennis Gassner

Best Film Music

Captain America: The Winter Soldier, Henry Jackman

Dawn of the Planet of the Apes, Michael Giacchino

Godzilla, Alexandre Desplat

The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Howard Shore

How to Train Your Dragon 2, John Powell

Interstellar, Hans Zimmer

Best Film Costume

Dracula Untold, Ngila Dickson

Exodus: Gods and Kings, Janty Yates

Guardians of the Galaxy, Alexandra Byrne

Into the Woods, Colleen Atwood

Maleficent, Anna B. Sheppard

X-Men: Days of Future Past, Louise Mingenbach 

Best Film Make-Up

Dawn of the Planet of the Apes, Bill Terezakis, Lisa Love

Dracula Untold, Mark Coulier, Daniel Phillips

Guardians of the Galaxy, David White, Elizabeth Yianni-Georgiou

The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Peter King, Rick Findlater, Gino Acevedo

Into the Woods, Peter King, Matthew Smith

X-Men: Days of Future Past, Adrien Morot, Norma Hill-Patton

Best Film Special/Visual Effects

Captain America: The Winter Soldier, Dan Daleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Dan Sudick

Dawn of the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist

Edge of Tomorrow, Gary Brozenich, Nick Davis, Jonathan Fawkner, Matthew Rouleau

Guardians of the Galaxy, Stephane Ceretti, Nicholas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould

The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White

Interstellar, Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian  Hunter, Scott Fisher

Best Independent Film Release

Grand Piano

I, Origins

A Most Violent Year

The One I Love

The Two Faces of January

Whiplash

Best International Film Release

Bird People

Calvary

Force Majeur

Mood Indigo

The Railway Man

The Theory of Everything

Best Animated Film Release

Big Hero 6

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

The Lego Movie

The Wind Rises

TELEVISION

Best Network Television Series

The Blacklist

The Following

Grimm

Hannibal

Person of Interest

Sleepy Hollow

Best Syndicated / Cable Television Series

12 Monkeys

American Horror Story: Freak Show

Continuum

Falling Skies

Salem

The Strain

The Walking Dead

Best Limited Run Television Series

Bates Motel

From Dusk Till Dawn

Game of Thrones

The Last Ship

The Librarians

Outlander

Best Superhero Adaptation Television Series

Agent Carter

Agents of S.H.I.E.L.D.

Arrow

Constantine

The Flash

Gotham

Best Youth-Oriented Television Series

The 100

Doctor Who

Pretty Little Liars

Supernatural

Teen Wolf

The Vampire Diaries

Best Actor in a Television Series

Hugh Dancy, Hannibal

Grant Gustin, The Flash

Andrew Lincoln, The Walking Dead

Tobias Menzies, Outlander

Mads Mikkelsen, Hannibal

Noah Wyle, Falling Skies

Best Actress in a Television Series

Hayley Atwell, Agent Carter

Caitronia Balfe, Outlander

Vera Farmiga, Bates Motel

Jessica Lange, American Horror Story: Freak Show

Rachel Nichols, Continuum

Rebecca Romjin, The Librarians

Best Supporting Actor in a Television Series

David Bradley, The Strain

Laurence Fishburne, Hannibal

Sam Heughan, Outlander

Erik Knudsen, Continuum

Norman Reedus, The Walking Dead

Richard Samuel, The Strain

Best Supporting Actress in a Television Series

Emilia Clarke, Game of Thrones

Jenna Coleman, Doctor Who

Caroline Dhavernas, Hannibal

Lexa Doig, Continuum

Emily Kinney, The Walking Dead

Melissa McBride, The Walking Dead

Best Performance by a Younger Actor in a Television Series

Camren Bicondova, Gotham

Maxim Knight, Falling Skies

Tyler Posey, Teen Wolf

Chandler Riggs, The Walking Dead

Holly Taylor, The Americans

Maisie Williams, Game of Thrones

Best Guest Performance in a Television Series

Dominic Cooper, Agent Carter

Neil Patrick Harris, American Horror Story: Freak Show

John Larroquette, The Librarians

Wentworth Miller, The Flash

Michael Pitt, Hannibal

Andrew J. West, The Walking Dead

 

HOME ENTERTAINMENT

Best DVD/BD Release

Beneath  (IFC Film Release)

Blue Ruin

Odd Thomas

Ragnarok

White Bird in a Blizzard

Wolf Creek 2

Best DVD/BD Special Edition Release

Alexander: The Ultimate Cut

The Hobbit: The Desolation of Smaug Extended Edition

Nightbreed: The Director’s Cut

Once Upon a Time in America: Extended Director’s Cut

Sorcerer

The Texas Chainsaw Massacre: 40th Anniversary Collector’s Edition

Best DVD/BD Television Release

Batman: The Complete Television Series

Hannibal: Season 2

Merlin: The Complete Series

Spartacus: The Complete Series

Star Trek: The Next Generation: Season 7

Twin Peaks: The Entire Mystery

Wizards and Warriors: The Complete Series

Best DVD/BD Collection Release

The Exorcist: The Complete Anthology

Halloween: The Complete Collection

Stanley Kubrick: The Masterpiece Collection

Steven Spielberg Director’s Collection

Toho Godzilla Collection

Universal Classic Monsters: Complete 30 Film Collection

LIVE STAGE PRODUCTION

Best Local Live Stage Production

Damn Yankees  (3-D Theatricals)

Ghost Brothers of Darkland County (Saban Theatre)

The Last Confession (Ahmanson Theatre)

Pippin (Segerstrom Center for the Arts)

Ragtime (3-D Theatricals)

Stoneface: The Rise and Fall and Rise of Buster Keaton   (Pasadenia Playhouse)

The Wizard of Oz  (Segerstrom Center for the Arts)

 

Comments